Budynek administracyjny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”

2minska-25Adres: ulica Mińska 25

Data budowy: 1898 – lata 20. XX w.

Projekt: nieznany

Styl: eklektyzm

W skład zabytkowego kompleksu po Manufakturze Lnianej i Jutowej wchodzą cztery hale produkcyjne, mur z bramą, budynek administracyjno-biurowy oraz budynek mieszkalny przy Mińskiej 35. Reszta zabudowy na terenie dawnych zakładów to budynki powstałe po 1946 roku.

Najciekawszym obiektem jest przyuliczny budynek administracyjno-biurowy w eklektycznym stylu. Wykorzystano tu elementy architektury neorenesansowej i neoromańskiej. W piękny sposób zestawiono ciemne elementy z jasnymi. Odkryta, ceramiczna cegła kontrastuje z tynkowanymi elementami, imitującymi duże bloki kamienne.

Budynek zaprojektowano na planie prostokąta, stoi krótszym bokiem do ulicy. Ma trzy kondygnacje i kryty jest czterospadowym dachem. Od ulicy jest trójosiowy, na środkowej osi zaprojektowano efektowny zwieńczony szczytem wykusz, który obejmuje drugie i trzecie piętro. Elewacja od podjazdu jest 10-osiowa i posiada dwa ryzality. Ryzalit bliżej ulicy jest dwuosiowy z ozdobnym szczytem. Drugi, dalej od ulicy jest jednoosiowy i mieści klatkę schodową. Elewacje wsparte są na potężnym cokole, w którym znajdują się okienka piwniczne. W pierwszej kondygnacji okna są półkoliście zamknięte, posiadają zachowane, murowane parapety i półkoliste tynkowane nadproża nad kluczem. Okna na wyższych kondygnacjach znajdują się w ozdobnych obramieniach. W ryzalicie od ulicy okna posiadają trójkątne naczółki. Nad ostatnią kondygnacją zaprojektowano masywny, ozdobny gzyms. Szczyty nad ryzalitem i wykuszem posiadają półkoliście zamknięte, arkadowe okna z gzymsem z kostki.

W budynku tym mieściło się kiedyś również przedszkole dla dzieci pracowników zakładów, obok był niewielki ogród. Obecnie budynek mieści Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Planuje się tu budowę nowych apartamentowców, podobno stare hale mają niestety zostać wyburzone.

Źródło:

Towarzystwo Akcyjne Lnianej i Jutowej Manufaktury; Zakłady Amunicyjne „Pocisk” S.A. www.katalog.fundacja-hereditas.pl, dostęp 25.09.2009.

6minska-25

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *