Cmentarz Kamionkowski

Adres: ulica Grochowska 365

Data powstania: XIII wiek

Jest to najstarsza nekropolia w Warszawie, choć nie najlepiej zachowana. Cmentarz znajduje się na terenie konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej. Zmarłych grzebano tu już w XIII wieku, czego zaprzestano w 1887 roku, gdy powstał cmentarz na Bródnie. Spoczywają tu uczestnicy wielu bitew, osoby różnych wyznań i narodowości. Są tu groby poległych w czasie bitwy ze Szwedami w 1656 r., powstańców kościuszkowskich, m.in.: generała Tadeusza Korsaka i Jakuba Jasińskiego, uczestników Bitwy pod Grochowem w 1831 r. oraz żołnierzy I i II wojny światowej.

Obecnie znajduje się tu około pięćdziesięciu nagrobków z piaskowca z połowy XIX wieku, najstarszy z 1827 r. Płyty nagrobne zostały odkopane po 1970 r. Przez niewywożenie ziemi z czasem mogiły zostawały zakopywane. Renowacja cmentarza nie została ukończona, prawdopodobnie pod ziemią znajdują się kolejne nagrobki. Na terenie kościoła stoi też zabytkowa, drewniana dzwonnica dwukondygnacyjna z 1817 r. Wewnątrz znajdują się dwa dzwony z czego najstarszy datowany jest na rok 1722.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *