Cmentarz Kamionkowski

Adres: ulica Grochowska 365

Data powstania: XIII wiek

Jest to najstarsza nekropolia w Warszawie, choć nie najlepiej zachowana. Cmentarz znajduje się na terenie konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej. Zmarłych grzebano tu już w XIII wieku, czego zaprzestano w 1887 roku, gdy powstał cmentarz na Bródnie. Spoczywają tu uczestnicy wielu bitew, osoby różnych wyznań i narodowości. Są tu groby poległych w czasie bitwy ze Szwedami w 1656 r., powstańców kościuszkowskich, m.in.: generała Tadeusza Korsaka i Jakuba Jasińskiego, uczestników Bitwy pod Grochowem w 1831 r. oraz żołnierzy I i II wojny światowej.

Obecnie znajduje się tu około pięćdziesięciu nagrobków z piaskowca z połowy XIX wieku, najstarszy z 1827 r. Płyty nagrobne zostały odkopane po 1970 r. Przez niewywożenie ziemi z czasem mogiły zostawały zakopywane. Renowacja cmentarza nie została ukończona, prawdopodobnie pod ziemią znajdują się kolejne nagrobki. Na terenie kościoła stoi też zabytkowa, drewniana dzwonnica dwukondygnacyjna z 1817 r. Wewnątrz znajdują się dwa dzwony z czego najstarszy datowany jest na rok 1722.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *