Filharmonia Narodowa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Filharmonia NarodowaAdres: ulica Jasna 5

Data budowy: 1900-1901 / 1955

Architekt: Karol Kozłowski i Izydor Pianka / Eugeniusz Szparkowski i Henryk Białobrzeski

Styl architektoniczny: socrealizm

Dzisiejszy gmach Filharmonii Narodowej niewiele ma wspólnego z przedwojennym, uważanym za jeden z najwspanialszych w ówczesnej Warszawie. Filharmonię (zwaną jeszcze wówczas) Warszawską ufundował m.in. Leopold Julian Kronenberg, wielki warszawski finansista oraz Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor i polityk (premier Polski). Budowlę wzniesiono na miejscu dawnego Szpitala Dzieciątka Jezus w samym sercu warszawskiego centrum finansowego.

Filharmonia Narodowa w 1920 r.

Filharmonia Narodowa w 1920 r.

Gmach zaprojektowany został przez Karola Kozłowskiego i Izydora Piankę w stylu eklektycznym. Architekci wzorowali się na operach i filharmoniach XIX wiecznej Europy, a w szczególności na Operze Paryskiej. Pełna przepychu budowla nosiła cechy neorenesansu i neobaroku.

Koncert inauguracyjny odbył się 5 listopada 1901 r. Jako soliści wystąpili Wiktor Grąbczewski (bas) oraz Ignacy Jan Paderewski. Zagrano Koncert fortepianowy a-moll opus 17. Tutaj w latach 1927-1937 odbyły się również trzy pierwsze Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina.

Wspaniała budowla została zniszczona w czasie wojny, a połowa członków orkiestry straciła życie. Po wojnie gmach został odbudowany w zupełnie nowym, socrealistycznym stylu. Jego architektura już nie zachwyca, jest toporna i surowa. Każdy kto zobaczy przedwojenną fotografię dawnej Filharmonii dostrzeże wielką różnicę. Z drugiej strony Jerzy S. Majewski w jednym ze swoich artykułów zachwycał się wystrojem wnętrz, które rzeczywiście prezentują się tu znacznie ciekawiej.

Pośród kolumn na elewacji od ulicy Sienkiewicza stoją dwie rzeźby polskich kompozytorów: Moniuszki i Chopina. Są to oryginalne, przedwojenne posągi, które niegdyś zdobiły gmach Filharmonii Warszawskiej. Ich autorami byli Stanisław R. Lewandowski i Władysław Mazur. Przed wojną były to cztery rzeźby, jednak pozostałe dwie nie ocalały ze zniszczeń. Przedstawiały one Christopha Willibalda Glucka i Georga Friedricha Händla. Rzeźby Moniuszki i Chopina ustawiono w 2001 r. z okazji 100-lecia działalności instytucji.

Nie muszę chyba dodawać, że Filharmonia Narodowa w Warszawie działa bardzo prężnie. Tutaj odbywają się wielkie, prestiżowe koncerty i festiwale z udziałem polskich i światowych artystów.

Zachęcam do wizyty na stronie Warszawa1939.pl, gdzie można obejrzeć więcej przedwojennych fotografii.

Źródło:

Strona Filharmonii Narodowej. www.filharmonia.pl, dostęp 11.08.2013.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Filharmonia Narodowa

Pin It

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>