Kamienica Robinsonów

Kamienica powstała w latach 1935-1936 według projektu awangardowego architekta, Lucjana Korngolda. Elewacje wyłożono żółtym piaskowcem podolskim. Przez wiele lat dom popadał w ruinę, jednak obecnie możemy już podziwiać wspaniały efekt niedawno zakończonego remontu.

Budynek nie został zniszczony w czasie wojny, zachowało się tu wiele oryginalnych elementów: mozaikowe posadzki, marmury na ścianach i drewniane drzwi do mieszkań. Jednoskrzydłowe niegdyś przeznaczone były dla służby, dwuskrzydłowe dla właścicieli. Dziś każde z nich posiada odrębny numer, ponieważ po wojnie duże mieszkania dzielono na mniejsze.

Ciekawym elementem klatki schodowej jest szklana tuba, w której znajduje się winda (sama winda jest współczesna). Niestety metalowe obręcze i drzwi windy pomalowane są żółtą farbą olejną. Podobnie wyglądają ściany, pomalowano je do połowy jak w szpitalach i szkołach podstawowych. Wprawne oko dostrzeże jednak szczegóły świadczące o dawnej świetności.

Lucjan Korngold należy do najwybitniejszych warszawskich architektów doby modernizmu. Do jego najważniejszych dzieł należy Willa Łepkowskich (Francuska 2) czy Kamienica Robinsona (Koszykowa 10). Jeszcze przed II wojną światową wyjechał do Brazylii, być może ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. W São Paulo zaprojektował szereg wspaniałych budynków, z których najsłynniejszym jest wieżowiec Edificio CBI – Esplanada. Jego dziełem jest również Dom Rabińskiego w Tel Awiwie, zaliczany do najwybitniejszych przykładów modernizmu na terenie tzw. Białego Miasta Tel Awiwu, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Adres: Marszałkowska 18

Źródło

Rytel Grzegorz: Lucjan Korngold. Warszawa – São Paulo 1897–1963, Wydawictwo Salix alba, Warszawa 2014.

Urzykowski Tomasz: Przedwojenny luksus w pełnej krasie. Zobacz odnowioną kamienicę przy Marszałkowskiej, Gazeta Wyborcza, 05.01.2020.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *