MI POLIN. Nowoczesne judaika z Polski

Helena i Aleksander

Mi Polin to projekt, obok którego nie sposób przejść obojętnie. To pierwsza taka marka po II wojnie światowej w naszym kraju. Inicjatywa będąca jednym z przykładów odradzania się życia żydowskiego w Polsce.

Mi Polin powstał w 2014 roku z inicjatywy Heleny Czernek i Aleksandra Prugara. Sama nazwa po hebrajsku oznacza właśnie „z Polski”. Pomysłodawcy projektują przedmioty głęboko zakorzenione w kulturze żydowskiej, ale w nowoczesny sposób. Przy zachowaniu tradycyjnej funkcjonalności nadają swoim przedmiotom nowe znaczenie. Tak jest również w przypadku mezuz, czyli małych pudełeczek ze zwojem dwóch fragmentów Tory, które religijni Żydzi wieszają na framugach drzwi w swoich domach.

Mezuza wykonana na podstawie śladu odnalezionego przy Ząbkowskiej 12 na warszawskiej Pradze

Mezuza z tego domu

Wśród mezuz marki Mi Polin, moją uwagę od razu zwróciły te z serii „Mezuza z tego domu”. W całym kraju w dzielnicach zamieszkiwanych niegdyś przez społeczności żydowskie, do dnia dzisiejszego możemy odnaleźć ślady po mezuzach. Wiele osób każdego dnia przechodzi koło nich nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. Helena i Aleksander podróżują przez Polskę i Ukrainę w poszukiwaniu tych miejsc. Z odnalezionych śladów zdejmują formy, po czym robią ich odlewy z brązu tworząc zupełnie nowe mezuzy.

Na tym się jednak nie kończy. Każda mezuza opatrzona jest adresem, skąd pochodzi ślad oraz książeczką na temat historii domu i jego dawnych mieszkańców. W tej kwestii Mi Polin otrzymuje duże wsparcie Działu Genealogii Żydowskiego Instytutu Żydowskiego. Dzięki temu przywracana jest pamięć o dawnych mieszkańcach, a niewidoczny dla większości ślad po mezuzie zyskuje nowe życie. Dzięki Helenie i Aleksandrowi dowiedziałem się dziesiątkach takich śladów na terenie Warszawy.

Menokija

Mi Polin to również świeczniki, z których bardzo ciekawym funkcjonalnie, ale i pięknym w formie jest Menokija. To od niej wszystko się zaczęło, a określić ją można mianem „3 w 1”. Kryje w sobie trzy świeczniki żydowskie: dwuramienny świecznik szabatowy, siedmioramienną menorę – symbol Judaizmu oraz dziewięcioramienną chanukiję – na święto Chanuka. Ten ostatni powstaje przez połączenie dwóch pierwszych. Prosty i jednocześnie genialny pomysł.

Niedawno Helena i Aleksander otworzyli swój showroom przy Nowym Świecie 49. Miałem przyjemność być jednym z ich pierwszych gości. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minęły nam dwie godziny. To miejsce ma do zaoferowania więcej niż produkty marki Mi Polin. Na ścianach eksponowane są również oryginalne znaleziska związane z kulturą żydowską, a nawet framugi drzwi ze śladami po mezuzach. To kolekcja, która z biegiem lat będzie się powiększać. Każdy z tych przedmiotów kryje w sobie niepowtarzalną historię, o której Helena i Aleksander chętnie Wam opowiedzą.

Mi Polin, ul. Nowy Świat 49

www.mipolin.pl

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *