Muzeum Plakatu powstało w 1966 i jest najstarszym tego typu muzeum na świecie. Powstało w miejscu dawnej ujeżdżalni, po której pozostała jedynie fasada. Sam pawilon jest wybitnym dziełem powojennego modernizmu.
Ujeżdżalnia powstała w 1848 według projektu Franciszka Marii Lanciego. Stojąc przed piękną fasadą z rzeźbami koni, nic nie zapowiada tego co zobaczymy wewnątrz. Po przekroczeniu wejścia znajdujemy się we wnętrzu przeszklonego, modernistycznego pawilonu wystawowego. Autorami projektu byli: Halina Kossuth, Jacek Cydzik i Adam Pulikowski. Jest jednym z największych osiągnięć powojennego modernizmu, nawiązującego do przedwojennej architektury funkcjonalnej. Budynek ma ciekawy harmonijkowy dach ze świetlikami pozwalającymi na lepsze doświetlenie wnętrza. Jednocześnie świetliki tworzą tu ciekawe efekty światłocieniowe. Wewnątrz znajdują się piękne spiralne schody, element popularny w latach 30. XX wieku, będący sam w sobie formą sztuki współczesnej zdobiącej wnętrze.
Awangardowy program otwarcia muzeum był czymś niespotykanym w epoce PRL. Zaprezentowano dorobek Wojciecha Zamecznika (1923 – 1967), artystę od dawna cenionego za odwagę i otwartość na eksperyment. W trakcie wernisażu miało miejsce prawykonanie eksperymentalnego utworu Entree Zygmunta Krauzego.
Od 1966 Muzeum organizuje Międzynarodowe Biennale Plakatu, najbardziej prestiżowy na świecie konkurs poświęcony tej dziedzinie sztuki. Kolekcja plakatów zagranicznych liczy 25 000 prac, co jest ewenementem w skali światowej. Główną misją muzeum jest jednak promocja dzieł „polskiej szkoły plakatu”.
Adres: ulica St. Kostki Potockiego 10/16
😚😚😚😚tak się cieszę.