Na dachu kamienicy Juliusza Nagórskiego

10kamienica-juliusza-nagórskiegoKamienica własna Juliusza Nagórskiego powstała pod koniec lat 20. XX w. Był to jeden z nielicznych w Warszawie budynków mieszkalnych, którego fasada w całości pokrywała szara cegła. Układana w różny sposób tworzyła piękne wzory w stylu art deco. Ten kierunek modernizmu zyskał nawet miano „szkoły warszawskiej”. W ten sposób projektowano głównie budynki użyteczności publicznej jak szkoły i szpitale. Niestety, w latach 60. XX w. dekoracje te zostały zniszczone, a fasada otynkowana na gładko. Był to najwyższy budynek w okolicy, dlatego posłużył hitlerowcom za punkt obserwacyjny.

Juliusz Nagórski zaprojektował m.in.: Gmach Biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ulicy Okólnik 9/9a, elementy elewacji i wnętrza Hotelu Polonia czy kamienice przy Smolnej 15 i 17. W swojej twórczości przeszedł od eklektyzmu i secesji, do neoklasycyzmu, aż w końcu do modernizmu, czego wspaniałym przykładem jest dom przy Targowej 15. Tu na ostatnim piętrze miał ogromny apartament z wielkim tarasem na dachu, skąd rozpościerał się widok na Wisłę. Architekt w czasie II wojny światowej został uznany za kolaboranta, gdyż projektował na zamówienia hitlerowców. W wyniku łapanki został zastrzelony w okolicy Hali Mirowskich w 1944 r. Po wojnie jego mieszkanie podzielono na kilka mniejszych, a dach przestał służyć za taras. Zarządcy kamienicy udostępniają go często filmowcom i fotografom. Moim zdaniem powinien tu powstać ogólnodostępny taras dla mieszkańców. Za przykład niech posłuży wyremontowany w tym celu taras na dachu żoliborskiego Szklanego Domu przy Mickiewicza.

4kamienica-juliusza-nagórskiego 3kamienica-juliusza-nagórskiego 2kamienica-juliusza-nagórskiego 1kamienica-juliusza-nagórskiego 15kamienica-juliusza-nagórskiego 14kamienica-juliusza-nagórskiego 13kamienica-juliusza-nagórskiego 12kamienica-juliusza-nagórskiego 11kamienica-juliusza-nagórskiego 10kamienica-juliusza-nagórskiego 9kamienica-juliusza-nagórskiego 8kamienica-juliusza-nagórskiego 7kamienica-juliusza-nagórskiego 6kamienica-juliusza-nagórskiego 5kamienica-juliusza-nagórskiego

   Send article as PDF   
Pin It

4 thoughts on “Na dachu kamienicy Juliusza Nagórskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *