Odkrywanie tajemnic Domu Partii

2dom_partiiW sobotę wraz ze znajomymi mieliśmy przyjemność wziąć udział w spacerze po Domu Partii, zorganizowanym przez miesięcznik Focus Historia. Zawsze chciałem zobaczyć jak wyglądają wnętrza tego fascynującego miejsca, gdzie w latach PRL podejmowano najważniejsze decyzje dotyczące kraju.

Monumentalny Dom Partii został wzniesiony w latach 1948-1952 według projektu zespołu tzw. „Tygrysów”, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego oraz Eugeniusza Wierzbickiego. Mimo, że budowa gmachu zakończyła się już w epoce stalinizmu, niewiele ma on wspólnego ze stylem realizmu socjalistycznego, który wówczas już obowiązywał. Budynek zaprojektowano w stylu ściśle modernistycznym, przez co krytykowany był przez władze.

15dom_partiiPo przestąpieniu progu Domu Partii przechodzimy przez elegancki westybul do holu głównego. Hol robi wrażenie, rozciąga się na całej długości budynku i w całości wyłożony jest białym marmurem oraz granitem (pochodzącym ze zniszczonego Mauzoleum Hindenburga).

Gospodarzem spotkania był Michał Wójcik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika Focus. W spacerze udział wzięło również dwóch interesujących gości, pierwszym z nich był Jerzy Diatłowicki – publicysta i historyk-amator, który przybliżył spacerowiczom historię Domu Partii i jego działaczy. Drugim, bardzo dla nas zaskakującym gościem był sam działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Józef Tejchma. Tejchma zaczynał już w 1945 od działalności w Związku Młodzieży Wiejskiej. W latach 1964-1972 był sekretarzem KC PZPR, jednocześnie w latach 1968-1980 był członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Typowano go na następcę Władysława Gomułki na stanowisko I sekretarza KC. W latach `80 był ministrem kultury i sztuki, a potem ambasadorem PRL w Szwajcarii, Grecji i na Cyprze. To on poinformował Gomułkę o tym, że jego kariera jest skończona (co określił jako bardzo stresujące). Ponoć sam popierał kandydaturę Edwarda Gierka na następcę Gomułki.

Obecność pana Tejchmy z całą pewnością doprawiła „partyjny” smak całej wyprawy. Dowiedzieliśmy się również (nieco zawiedzeni), że opowieści o tajemnych tunelach prowadzących do Dworca Centralnego i Pałacu Kultury są jedynie miejskimi legendami. Jednak jak mawiają wędrowni gawędziarze – w każdej legendzie jest odrobina prawdy 🙂

17dom_partiiZwiedzający mogli wysłuchać tych ciekawych historii siedząc w fotelach działaczy partyjnych w najważniejszym z gabinetów. Jedną z dwóch najistotniejszych zdaniem pana Tejchmy podjętych tu decyzji była decyzja na skutek której w 1956 roku zakończyła się epoka stalinizmu, drugą było przystąpienie do obrad okrągłego stołu w 1989. Z tego gabinetu można było również wyjść na słynny balkon, z którego I sekretarz miał wygłaszać przemówienia do Ludu.

Naszą uwagę zwróciły stare meble, intarsjowane drzwi, drewniane parkiety oraz efektowna, marmurowa podłoga w jednym z korytarzy (lewe zdjęcie na samym dole). Niestety, wystrój wnętrz wielu pomieszczeń Domu Partii został zniszczony w trakcie adaptacji na biurowiec. Myślę, że świetnym pomysłem byłoby udostępnienie zachowanych wnętrz zwiedzającym na stałe, z pewnością znalazłoby się wielu chętnych by to wszystko zobaczyć.

Na koniec organizatorzy zaprowadzili nas do kotłowni i podziemnych garaży, gdzie parkowali swoje auta działacze partyjni. Ponoć w jednym z kotłów, które mijaliśmy nadal leżą resztki palonych przed laty dokumentów. Za zakrętem jednego z zaułków oczom zwiedzających ukazało się ogromne popiersie Lenina – specjalna niespodzianka przygotowana przez organizatorów. Po serii pamiątkowych zdjęć na jego tle wycieczka dobiegła końca. Gratulacje i podziękowania dla Focus Historia za spacer pełen wrażeń.

Zapraszam również do relacji ze spaceru na blogu Natalii Bet Uwaga! Zabytek

Zdjęcia: Aleksandra Kozerska

1dom_partii (1)5dom_partii 6dom_partii 7dom_partii 9dom_partii 10dom_partii (1) 10dom_partii 11dom_partii 12dom_partii (1) 12dom_partii 13dom_partii

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *