Pałac Branickich na Podwalu

5pałac-branickich-na-podwalu

Pałac powstał dla Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Budowę rozpoczęto około 1740 r. według projektu Jana Zygmunta Deybla. Architekt nadał budowli cechy późnego baroku tworząc jedno z najpiękniejszych dzieł architektury ówczesnej Warszawy. W wyniku zatargu między Branickim a Deyblem, prace wykończeniowe nadzorował budowniczy Jan Henryk Klemm.

Korpus główny stoi tyłem do ulicy Miodowej. Od Podwala znajdują się dwie klasycystyczne oficyny otaczające dziedziniec honorowy domknięty bramą. Korpus główny zdobi czterokolumnowy portyk zwieńczony grupą alegorycznych figur podtrzymujących kartusz herbowy.

W latach 1750-1754 Jakub Fontana zaprojektował oficyny gospodarcze, a także buduar przy skrzydle od strony ulicy Senatorskiej. W 1757 odnowił wnętrza pałacu i budynków gospodarczych.

Po śmierci Branickiego zamieszkała tu jego żona Izabella z Poniatowskich, siostra Stanisława Augusta. Rezydencja później wielokrotnie zmieniała właścicieli, z czasem została podzielona. Od strony ulicy Miodowej powstały sklepy, mieściła się tu m.in. słynna księgarnia i dom wydawniczy Gustawa Leona Glücksberga. W XIX w. pałac w wyniku przeróbek zatracił swoje cechy artystyczne, został przekształcony w kamienicę czynszową.

Budynek spłonął we wrześniu 1939 r. Odbudowę prowadzono w latach 1949-1953 według projektu Borys Zinserlinga, który przywrócił pałac do dawnej świetności. Nadał mu formy takie, jakie uwiecznił Canaletto na jednym ze swoich obrazów. Ciekawostką może być fakt, że na ów obrazie widzimy rzeźby na attyce, które umieszczono tu dopiero po wojnie. W rzeczywistości z niewyjaśnionych powodów, nigdy wcześniej nie doszło do ich realizacji. Pracowali nad nimi wybitni artyści z Pracowni Konserwacji Architektury Monumentalnej.

Gmach użytkowany był przez różne państwowe instytucje. W ostatnich latach został odzyskany przez potomków Franciszka Salezego Potockiego, który był właścicielem nieruchomości do 1949 r. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne na potrzeby pięciogwiazdkowego hotelu Marriott Autograph Collection. Za projekt odpowiada pracownia JSK Architekci, a prace potrwają do 2021 r.

Adres: ulica Podwale 3 / Miodowa 6

Źródło:

Górecka – Czuryłło Monika: Potoccy dostaną pałac. Życie Warszawy, 25.11.2008, dostęp 02.05.2015.

Jaroszewski Tadeusz S.: Księga Pałaców Warszawy. Warszawa: Interpress, 1985. ISBN: 83-223-2047-7.

Wojtczuk Michał: Pałac Branickich zmieni się w pięciogwiazdkowy hotel. Jak daleko posunie się rozbiórka? Gazeta Wyborcza, 22.12.2018.

1pałac-branickich-na-podwalu3pałac-branickich-na-podwalu 4pałac-branickich-na-podwalu 6pałac-branickich-na-podwalu 7pałac-branickich-na-podwalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *