Jakiś czas temu media poinformowały nas o planach budowy nowoczesnego obiektu na terenie ogrodów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Jest to wiadomość dość niepokojąca, bowiem nowy obiekt stanąłby na skarpie warszawskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Miałaby się w nim znaleźć biblioteka, hala sportowa oraz przestrzeń komercyjna.
Skarpa, wzdłuż której przez setki lat rozwijała się Warszawa ma szczególne znaczenie dla tożsamości tego miasta. Powinna być objęta szczególną ochroną, a plany jakiejkolwiek nowej zabudowy – konsultowane. Tak się jednak nie stało, a przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę już dawno się rozpoczęły.
Seminarium powołano do życia ponad 300 lat temu, a jego historia ściśle związana jest z zabudowaniami przy Krakowskim Przedmieściu. Obiekty te nie uległy zniszczeniom w czasie II wojny światowej.
W czasie dnia otwartego zorganizowanego w 2009 r. mieliśmy wyjątkową okazję zwiedzenia wnętrz z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Można było zobaczyć m.in.: odrestaurowane malowidła jednego z najwybitniejszych twórców barokowej polichromii – Michelangela Palloniego, obraz Henryka Siemiradzkiego „Nauczanie Św. Piotra” w kaplicy seminaryjnej. Prawdziwym skarbem tego miejsca jest piękny ogród kaskadowy biegnący w dół po skarpie. To właśnie tutaj miałby powstać nowy budynek. Zaprotestowało wielu obrońców zabytków, m.in.: Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Centrum Architektury i Stowarzyszenie „Ład na Mazowszu”. Mam wielką nadzieję, że do realizacji tej inwestycji nie dojdzie.