Dzień otwarty w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym

2seminariumJakiś czas temu media poinformowały nas o planach budowy nowoczesnego obiektu na terenie ogrodów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.  Jest to wiadomość dość niepokojąca, bowiem nowy obiekt stanąłby na skarpie warszawskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Miałaby się w nim znaleźć biblioteka, hala sportowa oraz przestrzeń komercyjna.

Skarpa, wzdłuż której przez setki lat rozwijała się Warszawa ma szczególne znaczenie dla tożsamości tego miasta. Powinna być objęta szczególną ochroną, a plany jakiejkolwiek nowej zabudowy – konsultowane. Tak się jednak nie stało, a przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę już dawno się rozpoczęły.

Seminarium powołano do życia ponad 300 lat temu, a jego historia ściśle związana jest z zabudowaniami przy Krakowskim Przedmieściu. Obiekty te nie uległy zniszczeniom w czasie II wojny światowej.

W czasie dnia otwartego zorganizowanego w 2009 r.  mieliśmy wyjątkową okazję zwiedzenia wnętrz z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Można było zobaczyć m.in.: odrestaurowane malowidła jednego z najwybitniejszych twórców barokowej polichromii – Michelangela Palloniego, obraz Henryka Siemiradzkiego „Nauczanie Św. Piotra” w kaplicy seminaryjnej. Prawdziwym skarbem tego miejsca jest piękny ogród kaskadowy biegnący w dół po skarpie. To właśnie tutaj miałby powstać nowy budynek. Zaprotestowało wielu obrońców zabytków, m.in.: Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Centrum Architektury i Stowarzyszenie „Ład na Mazowszu”. Mam wielką nadzieję, że do realizacji tej inwestycji nie dojdzie.

15seminarium 1seminarium 17seminarium 16seminarium 15seminarium 14seminarium 13seminarium 12seminarium 11seminarium 10seminarium 9seminarium 8seminarium 7seminarium 6seminarium 5seminarium 4seminarium 3seminarium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *