Spółdzielczy Dom Handlowy „Merkury”

Dom Handlowy „Merkury” proj. Jacka Nowickiego to zdecydowanie jedna z architektonicznych ikon Żoliborza. Jest cennym przykładem powojennego modernizmu, ale i miejscem kultowym, w którym żoliborzanie od kilkudziesięciu lat robią zakupy.

Najważniejszym elementem założenia jest wysoka na osiem pięter wieża z biurami „Społem”, górująca ponad niską zabudową okolicy. Ma bardzo interesujący układ okien, szczególnie w części frontowej. Ozdobiły ją dwa neony: na ostatnim piętrze neon z logo spółdzielni i wzdłuż elewacji południowej napis „Merkury”.

Od frontu znajduje się rozległy taras dawnej kawiarni Hawana, natomiast po północnej stronie wieżowca czteropiętrowy dom handlowy. Wnętrza budynku ozdobiły mozaiki z tłuczonej, barwnej ceramiki. 

W ostatnich latach Merkury został odrestaurowany. Prace prowadzono pod okiem konserwatora zabytków. W czasie remontu część spożywczą powiększono o dawną kondygnację przemysłową. Niedziałające od lat neony znów zaświeciły, choć trochę w innym miejscu. Napis „Merkury” teraz znajduje się na szczycie obok logo Społem.

Budynek znalazł się na stworzonej przez SARP liście obiektów architektury z lat 1945-1989, określających tożsamość miasta.

Na jednym ze zdjęć Jacek Kuroń stojąc na tle Merkurego, wzywał do udziału w pierwszych wyborach demokratycznych 4 czerwca 1989 r.

Adres: ul. Słowackiego 16/18

Źródło:

Majewski Jerzy S.: Neon na Słowackiego odżył, „Gazeta Wyborcza”, 26.12.2005.

Rozum Tomasz: Wielkie zmiany w Merkurym, „Informator Żoliborza”, nr 71/2005.

Zdjęcia archiwalne:

Fot. Grażyna Rutowska. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Sygnatury 40-4-251-1  i  40-4-251-2.

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *