Szkoła „Pod Mądrą Sową”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAdres: ulica Drewniana 8

Data budowy: 1906

Projekt: Henryk Julian Gay

Styl: neogotyk

Historia

Szkoła powstała z inicjatywy dr Józefa Polaka, lekarza higienisty, założyciela Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego. Przez lata starał się o podniesienie poziomu warunków sanitarnych w dzielnicach przemysłowych. Do takich należało Powiśle i Praga. Zamieszkiwali tam głównie robotnicy pobliskich fabryk. Dr Polak pragnął również zapewnić dzieciom z takich dzielnic bezpłatną edukację i godziwe jej warunki. W wyniku jego wieloletnich starań powstały dwie szkoły państwowe: przy ul. Drewnianej na Powiślu oraz przy Sierakowskiego na Pradze.

drewniana_6Szkoła przy Drewnianej była pierwszym tu tak wielkomiejskim gmachem. Był to wzorowy jak na tamte czasy budynek z szatniami, natryskami i salami gimnastycznymi. Dr Polak inspirował się podobnymi placówkami za granicą, gdzie studiował budownictwo szkolne. Początkowo znajdowało się tu 20 szkół jednoklasowych. W późniejszych latach zostały przekształcone w dwie siedmioklasowe, męską i żeńską.

drewnianaWcześniejsza zabudowa była tu chaotyczna i jak nazwa ulicy wskazuje – w większości drewniana. W XVIII w. powstały tu cztery drewniane domy, z których jeden dotrwał do 1938 roku. Pozostałe zniknęły stąd w połowie XIX wieku. Nie wiadomo co się dokładnie z nimi stało. Być może uległy zniszczeniu w wyniku powodzi często nawiedzających Powiśle. Ulica niegdyś dochodziła do ulicy Elektrycznej przecinając Dobrą. Dziś ten obszar jest własnością elektrowni. Obecnie łączy ulicę Dobrą z Topiel.

W 1939 wybuch bomby uszkodził narożnik ryzalitu wschodniego. Zniszczeniu uległ dach, dekoracja maswerkowa i część licówki. W 1944 roku mieścił się tu szpital powstańczy. Po jego zajęciu Niemcy wymordowali wielu tutejszych pacjentów. Po wojnie budynek został wyremontowany w uproszczony sposób. Nie przywrócono mu wszystkich elementów wystroju. Obecnie znajduje się tu Szkoła Podstawowa nr 41 im. Stanisława Staszica oraz Gimnazjum nr 40 im. Żołnierzy AK Grupy Bojowej „Krybar” z Oddziałami Integracyjnymi.

Architektura

Architektura budynku nosi w sobie cechy późnego średniowiecza. Cokół składa się z wysokich suteren oraz kondygnacji przyziemia. Mamy tu 0 szerokie okna zamknięte odcinkami łuku ze zwornikami w ozdobnych opaskach. Ściany przykryto groszkowanym tynkiem. Trzy wyższe kondygnacje obłożone są żółtą cegłą licówką. Okna są trójskrzydłowe, prostokątne. Na ścianie frontowej zaprojektowano dwa ryzality. Zachodni wieńczy trójkątny szczyt ze sterczyną z płaskorzeźbą sowy. Ryzalit wschodni ma podwyższony dach zwieńczony spiczastym hełmem. Na elewacji wschodniej umieszczono rzeźbę sowy, na północnej – zegar, a na zachodniej – wieżę nakrytą namiotowym dachem ze smukłą wieżyczką z wysokim hełmem. Naroża elewacji, ryzality i wieże są boniowane.

Źródło:

Jarosław Zieliński: Atlas Dawnej Architektury Ulic i Placów Warszawy, tom 3. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 1996, s. 38. ISBN 83-906629-2-2.

Historia szkoły: www.zs69.x.pl/Historia-szkoly, dostęp 22.03.2015.

11szkola-pod-sowaOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

www.pdf24.org    Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *