Sztuka w przestrzeni miejskiej Warszawy

Warszawa zaczyna być interesującym kierunkiem dla miłośników sztuki w przestrzeni miejskiej. Powstają rzeźby, instalacje oraz murale, a ich twórcami są nie tylko rodzimi artyści, ale też twórcy o międzynarodowej sławie.

Jednym z najbardziej znanych projektów jest instalacja pt. „Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej. Sztuczna palma naturalnych rozmiarów stanęła na środku Ronda de Gaulle`a wzdłuż Alei Jerozolimskich w 2002 roku. Drzewo występujące powszechnie w Jerozolimie nawiązywać miało do żydowskiej osady Nowa Jerozolima, istniejącej przed wiekami w okolicy dzisiejszego Placu Zawiszy. Temu miejscu nazwę swą zawdzięcza jedna z najważniejszych warszawskich arterii, o czym artystka chciała warszawiakom przypomnieć.

Na dziedzińcu wieżowca Cosmopolitan (Twarda 2/4), autorstwa światowej sławy architekta Helmuta Jahna, stanęła ciekawa instalacja pt. „Me and You”. Jej autorem jest Eran Shakine, izraelski artysta, którego dzieła pokazywane są w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach świata. Wysoka na 8 metrów, ruchoma instalacja przedstawia postać mężczyzny i kobiety na dwóch krańcach pochylni. Jej ruch trwa 8 godzin, więc jest niewidoczny dla oka. Postaci w różnym czasie znajdują się poniżej, powyżej lub równo względem siebie, co według artysty symbolizować ma dynamikę i zmienność relacji międzyludzkich.

W ostatnich latach do Warszawy zaproszono kilku artystów street art, którzy stworzyli murale na ślepych ścianach praskich kamienic. Jednym z najciekawszych (Strzelecka 26) jest dzieło hiszpańskiego artysty z Bilbao, Sebasa Velasco. Artysta ten najpierw fotografuje miejsce, w którym ma wykonać mural, po czym przenosi zdjęcie na ścianę. Scenę z kamienicy przy Strzeleckiej 26 Velasco uchwycił na podwórku przy ul. 11 Listopada. Zarówno stojąca tam zakapturzona postać jak i Polonez w tle są autentyczne. Dzieło to uchodzi za prawdziwą street artową chlubę dzielnicy.

Prawdziwą mekką dla miłośników sztuki w przestrzeni miejskiej jest Park Rzeźby na Bródnie. Projekt został zainicjowany w 2009 i wciąż się rozwija. W ogromnym parku otoczonym blokami z lat 80-tych, każdego roku powstaje nowy eksponat. Można tu podziwiać dzieła artystów światowego formatu jak m.in.: Olafur Eliasson, Rirkrit Tiravanija czy Paweł Althamer – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. To miejsce powinien odwiedzić każdy, kto poszukuje czegoś więcej, niż jedynie typowych atrakcji turystycznych.

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *