Top 5 – Zabytki ocalałe w czasie II wojny światowej

11palac-w-wilanowie1. Pałac w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Jeden z najcenniejszych zabytków polskiej sztuki baroku, wzniesiony przez króla Jana III Sobieskiego na początku XVII wieku według projektu Augustyna Locciego. Rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Jest typową dla tamtego okresu podmiejską rezydencją “entre cour et jardin” (między dziedzińcem a ogrodem). Wystrój elewacji za pomocą symboli i alegorii zaczerpniętych głównie ze świata mitologii i antyku, gloryfikuje króla Jana III i jego żonę Marię Kazimierę. Otoczony wspaniałym parkiem oraz wieloma zabytkowymi obiektami dawnego, królewskiego miasteczka.


wizytki2. Kościół i klasztor Wizytek

ul. Krakowskie Przedmieście 34

Jeden z najcenniejszych zabytków w Warszawie, perła baroku, unikat w skali kraju. Epitety można by mnożyć bez końca. Wizytki zostały sprowadzone do Polska przez królową Marię Ludwikę Gonzagę. Świątynia powstała w latach 1728 – 1761 w dwóch etapach, początkowo według projektu Karola Baya (niektóre hipotezy wskazują na Gaetano Chiaveri), a potem Efraima Szregera i Jakuba Fontany. Rozfalowana fasada tworząca efekty światłocieniowe to prawdziwy majstersztyk. Wewnątrz trzeba zobaczyć słynną ambonę w kształcie łodzi, wykonaną przez warsztat Jana Jerzego Plerscha.  Obok kościoła wznoszą się zabudowania klasztorne (w tym drewniana kalwaria z końca XVII w.), które przetrwały zniszczenia wojenne. Tutaj na organach grywał młodziutki Fryderyk Chopin.


kosciol-sw-anny3. Kościół Św. Anny

ul. Krakowskie Przedmieście 68

Niezwykła świątynia rozbudowywana przez kilka stuleci od XV w. Zawiera w sobie najwięcej form architektonicznych ze wszystkich budynków w Warszawie, odnajdziemy tu gotyk, renesans, barok, klasycyzm i neorenesans. Wnętrze charakteryzuje prawdziwe bogactwo wystroju. Ściany pokrywają malowidła Warto zwrócić uwagę na gotyckie sklepienie kryształowe w krużganku klasztornym (za drzwiami po prawej od ołtarza), ambonę z około 1750 r. czy renesansową, pokrytą kopułą kaplicę bł. Władysława z Gielniowa (po lewej od ołtarza). Z wieży kościelnej rozciąga się najpiękniejszy widok na Warszawę.


6kosciol-seminaryjny-4. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca (Kościół pokarmelicki)

ul. Krakowskie Przedmieście 52/54

Zbudowany został dla karmelitów w latach 1661–1681 w stylu barokowym według projektu Isidoro Affaita starszego. W latach 1762–1780 fasadę przebudowano według projektu Efraima Schroegera, była to pierwsza w Polsce kamienna fasada w stylu klasycyzmu. We wnętrzach znajdują się m.in.: ołtarz główny i ołtarze w ramionach transeptu, ołtarz boczny z ikoną z Ukrainy, będącą darem króla Jana Kazimierza z 1664 r., liczne epitafia oraz grupa Zaślubin Marii autorstwa Jana Jerzego Plerscha z około 1770 r. Na tyłach kościoła stoi dawny klasztor Karmelitów Bosych, obecnie mieszczący seminarium duchowne.


bristol5. Hotel Bristol

ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

Ten najwspanialszy z warszawskich hoteli powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jest to najstarszy hotel w stolicy i jeden z najbardziej eleganckich. Budynek zaprojektował Władysław Marconi w stylu neorenesansowym. Wśród sław goszczących tu znaleźli się m.in.: John Fitzgerald Kennedy, królowa Elżbieta II, cesarz Japonii, Gerhard Schröder, Sofia Loren, Ray Charles, Tina Turner, Woody Allen, Julio Iglesias, Placido Domingo, czy Bill Gates.

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *