Top 5 – Żydowska Warszawa

museum-of-history-of-polish-jews1. Muzeum Historii Żydów Polskich

 ul. Anielewicza 6

Misją instytucji jest przywrócenie i ochrona pamięci tysiącletniej historii polskich Żydów, ale i kształtowanie wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów. Gmach stanął w miejscu, w którym przed wojną istniała dzielnica żydowska. Niezwykły budynek zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamäki. Kształt atrium symbolizować ma rozstąpienie się Morza Czerwonego. Obiekt otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie architektonicznym Eurobuild Awards w kategorii Architectural Design of the Year. Na wprost od wejścia znajduje się przejmujący Pomnik Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapaporta. Wystawa główna to fascynująca podróż przez tysiąc lat nie tylko żydowskiej, ale i polskiej historii.


synagoga

2. Synagoga im. Małżeństwa Nożyków

ul. Twarda 6

Jest to jedyna ocalała ze zniszczeń wojennych synagoga w Warszawie. Ufundowana została przez Rywkę i Zalmana Nożyków. Małżeństwo zamieszkiwało pobliską kamienicę u wylotu Próżnej na plac Grzybowski.  Synagogę wzniesiono w stylu neoromańskim na planie prostokąta z ryzalitem mieszczącym wejście główne. Budowla posiada liczne elementy bizantyjskie, neorenesansowe oraz mauretańskie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili tu stajnie i magazyn paszy. Codziennie odbywają się tu nabożeństwa. Jest to również prężnie działający ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się wystawy, koncerty, wernisaże oraz spotkania. Wnętrze udostępnione jest zwiedzającym w cenie 10zł oprócz sobót (szabat).


gmach-bergsona

3. Stara Praga

Dzielnica: Praga Północ

W XVIII wieku król Polski Stanisław August Poniatowski zezwolił swojemu dostawcy i bankierowi, Szmulowi Zbytkowerowi na osiedlenie się na terenach dzisiejszego Targówka i i Pragi. W tym czasie Praga była jeszcze niezależnym od Warszawy miastem. Zbytkower był człowiekiem niezwykle wpływowym. Został mianowany na przedstawiciela wszystkich polskich Żydów w czasie Sejmu Czteroletniego. Miał świetny zmysł do interesów. Posiadał folwark, cegielnie, gorzelnie i browary. Ufundował tu pierwszy w Warszawie cmentarz żydowski i synagogę. Dzięki niemu na Pragę zaczęła napływać ludność żydowska, która nie miała jeszcze prawa osiedlania się w Warszawie. Potomkowie Zbytkowera kontynuowali jego dzieło pracując również charytatywnie na rzecz mieszkańców Pragi. Dziś jedno z osiedli dzielnicy nosi po nim nazwę – Szmulowizna.


żih

4. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ul. Tłomackie 3/5

Żydowski Instytut Historyczny mieści się w pięknym gmachu powstałym w latach 1928-1936 według projektu Edwarda Zachariasza Ebera. Kontynuuje tradycje rozpoczęte jeszcze w latach 20. XX w. Przed wojną działała tu Główna Biblioteka Judaistyczna oraz Instytut Nauk Judaistycznych, będący pierwszym żydowskim ośrodkiem naukowym w Europie, który poza naukami teologicznymi uwzględnił również nauki świeckie. W czasie wojny gmach był jednym z centrów życia społecznego getta, gdyż znalazł się w jego obrębie. W 1947 r. w ocalałym od większych zniszczeń budynku, swoją działalność rozpoczął Żydowski Instytut Historyczny. Powstała tu biblioteka, archiwum i muzeum, które obecnie może pochwalić się największym w Polsce zbiorem judaików. Obejrzymy tu wystawy stałe jak m.in.: Getto warszawskie 15 listopada 1940 – 16 maja 1943 oraz Wnętrze synagogi, jak i wystawy czasowe. Instytut szczyci się bogatymi zbiorami archiwalnymi, w tym Archiwum Podziemnego Getta Warszawskiego, zwanym Archiwum Ringelbluma, wpisanym na listę zabytków piśmiennictwa światowego UNESCO „Pamięć Świata”.


cmentarz-okopowa

5. Cmentarz Żydowski na Woli

 ul. Okopowa 49/51

Cmentarz założony został w 1806 roku, z przeznaczeniem dla zamożnych Żydów. Zgodnie z tradycją: w jednej części grzebano kobiety, a w drugiej mężczyzn. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w 1807 r., według żydowskiego kalendarza było to 5567 roku. Uboższych mieszkańców chowano wówczas na cmentarzu na Targówku. Spoczywa tu około 250 000 osób, w tym ogromna liczba wielkich osobistości świata religii, kultury i nauki, m.in.: Ludwik Zamenhof, Adam Czerniakow czy Ester Rachel Kamińska. W masowych mogiłach złożone są prochy tysięcy anonimowych ofiar getta.

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *