Top 5 – Żydowska Warszawa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

museum-of-history-of-polish-jews1. Muzeum Historii Żydów Polskich

 ul. Anielewicza 6

Misją instytucji jest przywrócenie i ochrona pamięci tysiącletniej historii polskich Żydów, ale i kształtowanie wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów. Gmach stanął w miejscu, w którym przed wojną istniała dzielnica żydowska. Niezwykły budynek zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamäki. Kształt atrium symbolizować ma rozstąpienie się Morza Czerwonego. Obiekt otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie architektonicznym Eurobuild Awards w kategorii Architectural Design of the Year. Na wprost od wejścia znajduje się Pomnik Bohaterów Getta.


synagoga

2. Synagoga im. Nożyków

ul. Twarda 6

Jest to jedyna synagoga w Warszawie ocalała od zniszczeń wojennych. Ufundowana została przez Rywkę i Zalmana Nożyków. Małżeństwo zamieszkiwało pobliską kamienicę u wylotu ulicy Próżnej na plac Grzybowski.  Synagogę wzniesiono w stylu neoromańskim na planie prostokąta z ryzalitem mieszczącym wejście główne. Budowla posiada liczne elementy bizantyjskie, neorenesansowe oraz mauretańskie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili tu stajnie i magazyn paszy. Obecnie, codziennie odbywają się tu nabożeństwa. Jest to również prężnie działający ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się wystawy, koncerty, wernisaże oraz spotkania. Wnętrze udostępnione jest zwiedzającym.


gmach-bergsona

3. Stara Praga

Dzielnica: Praga Północ

W XVIII wieku król Polski Stanisław August Poniatowski zezwolił swojemu dostawcy i bankierowi, Szmulowi Zbytkowerowi na osiedlenie się na terenach dzisiejszego Targówka i i Pragi. W tym czasie Praga była jeszcze niezależnym od Warszawy miastem. Zbytkower był człowiekiem niezwykle wpływowym, został mianowany na przedstawiciela wszystkich polskich Żydów w czasie Sejmu Czteroletniego. Miał wielki zmysł do interesów. Na Pradze miał swój folwark, cegielnie, gorzelnie i browary. Ufundował tu pierwszy w Warszawie cmentarz żydowski i synagogę. Dzięki niemu na Pragę zaczęła napływać ludność żydowska, która nie miała jeszcze prawa osiedlania się w Warszawie. Potomkowie Zbytkowera kontynuowali jego dzieło pracując również charytatywnie na rzecz mieszkańców Pragi. Dziś jedno z osiedli dzielnicy nosi po nim nazwę – Szmulowizna.


żih

4. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ul. Tłomackie 3/5

Żydowski Instytut Historyczny mieści się w pięknym gmachu powstałym w latach 1928-1936 według projektu Edwarda Zachariasza Ebera. Kontynuuje tradycje rozpoczęte jeszcze w latach 20. XX w. Przed wojną działała tu Główna Biblioteka Judaistyczna oraz Instytut Nauk Judaistycznych, będący pierwszym żydowskim ośrodkiem naukowym w Europie, który poza naukami teologicznymi uwzględnił również nauki świeckie. W czasie wojny gmach był jednym z centrów życia społecznego getta, gdyż znalazł się w jego obrębie. W 1947 r. w ocalałym od większych zniszczeń budynku, swoją działalność rozpoczął Żydowski Instytut Historyczny. Powstała tu biblioteka, archiwum i muzeum, które obecnie może pochwalić się największym w Polsce zbiorem judaików. Obejrzymy tu wystawy stałe jak m.in.: Getto warszawskie 15 listopada 1940 – 16 maja 1943 oraz Wnętrze synagogi, jak i wystawy czasowe. Instytut szczyci się bogatymi zbiorami archiwalnymi, w tym Archiwum Podziemnego Getta Warszawskiego, zwanym Archiwum Ringelbluma, wpisanym na listę zabytków piśmiennictwa światowego UNESCO „Pamięć Świata”.


cmentarz-okopowa

5. Cmentarz Żydowski na Woli

 ul. Okopowa 49/51

Cmentarz założony został w 1806 roku, z przeznaczeniem dla zamożnych Żydów. Zgodnie z tradycją, w jednej części grzebano kobiety, a w drugiej mężczyzn. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w 1807 r., według żydowskiego kalendarza było to 5567 roku. Uboższych mieszkańców chowano wówczas na cmentarzu na Targówku. Spoczywa tu około 250 000 osób, w tym ogromna liczba wielkich osobistości świata religii, kultury i nauki, m.in.: Ludwik Zamenhof, Adam Czerniakow czy Ester Rachel Kamińska. W masowych mogiłach złożone są prochy tysięcy anonimowych ofiar getta.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>