Uwalnianie Przestrzeni #1 – Kościół św. Augustyna

5 czerwca w ramach akcji Wyłącz System i pobocznego projektu „Uwalnianie Przestrzeni” Warszawiacy mieli możliwość zwiedzić normalnie niedostępne miejsca w Warszawie jak wnętrza, tunele, wieże czy szczyty dachów. Nie zastanawiając się zbyt długo zapisaliśmy się na kilka spacerów, wieża kościoła św. Augustyna była pierwszą z atrakcji.Kościół św. Augustyna to wyjątkowe miejsce, do historii przeszła fotografia, na której samotny stoi pośród zrównanego z ziemią Getta Warszawskiego. Niemcy w czasie II wojny światowej wykorzystywali wieżę kościelną za punkt obserwacyjny i miejsce dla broni maszynowej. Po powstaniu podpalili dach świątyni, jednak ani kościół, ani wieża nie runęły.Kościół powstał w latach 1891-1896 z inicjatywy i fundacji Aleksandry Potockiej, która chciała w ten sposób upamiętnić swego zmarłego męża Augusta Potockiego. Kościół w stylu romańskim zaprojektowali Edward Cichocki i Józef Huss. Wówczas wieża kościelna była najwyższym punktem widokowym w Warszawie.

Zanim jednak mogliśmy ponapawać się widokami z wieży musieliśmy pokonać wąskie, spiralne, drewniane schody. Wchodząc co raz wyżej mogliśmy obejrzeć kościelne dzwony, spoglądanie w dół niekiedy przyprawiało o zawrót głowy.

Szczyt wieży posiada cztery tarasy widokowe, po jednym na każdym narożu, możemy więc podziwiać miasto z każdej strony. Imponujący jest widok wieżowców Śródmieścia, aczkolwiek widok samego Muranowa (i nie tylko) w odniesieniu do słynnej fotografii z 1945 też oczywiście robi wrażenie.

Najbardziej zaciekawieni jednak byliśmy napisami, o których pisała w zeszłym roku Gazeta Wyborcza przy okazji remontu wieży kościelnej. Na jej tarasach widokowych na ścianach z czerwonej cegły widnieją liczne podpisy z datami, najstarsza to 1896, czyli rok zakończenia budowy. Dopatrzyliśmy się podpisów z różnych okresów, m.in.: 1897, 1902, 1913, 1945, 1947, są tu nazwiska, inicjały, a czasem dłuższe sentencje.

   Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *