Uwalnianie Przestrzeni #2 – Ministerstwo Edukacji Narodowej

To najbardziej przez nas oczekiwany punkt planu dnia z „Uwalnianiem Przestrzeni”. Gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej wzniesiony został w latach 1927-1930 według projektu nagrodzonego nagrodą I stopnia, autorstwa Zdzisława Mączeńskiego. Architekt nawiązał do architektury klasycyzmu jednocześnie kierując się już jemu współczesnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami w architekturze. Gmach (jeszcze wtedy) Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego określa się jako najlepszą modernistyczną interpretację klasycyzmu w Polsce.

O wnętrzach tego wyjątkowego budynku można było do tej pory jedynie przeczytać. Ich autorem był wybrany również w konkursie w 1927 Wojciech Jastrzębowski, profesor Szkoły Sztuk Pięknych. Jastrzębowski wraz z zespołem utalentowanych młodych artystów pod swoim kierunkiem stworzył jedyne w swoim rodzaju wnętrza w stylu Art Deco, które zachowały się do dziś w doskonałym stanie. Wszystko jest tutaj przemyślane, geometryczna stylistyka objawia się nawet w takich szczegółach jak płyty zakrywające kaloryfery.

Elegancki hol główny z posadzkami w geometryczne wzory i ciekawymi żyrandolami:
Korytarz prowadzący do najważniejszych gabinetów w Ministerstwie. Piękne posadzki, geometryczny wzór na suficie i rewelacyjne żyrandole, nie znam się na okładzinach kamiennych, ale ściany pokrywa tu lśniący niczym marmur kamień w kolorze morskim.
Sufity i niezwykłe żyrandole w jednym z pomieszczeń. Na zdjęciu niżej widoczne rzeźbione portale drzwiowe, konsekwentnie w stylistyce Art Deco:
Najważniejsze z pomieszczeń – gabinet ministra, niewiele się tu zmieniło od czasu dwudziestolecia międzywojennego. Płaskorzeźby nad drzwiami oraz oryginalne meble:
Kinkiet w jednym z pomieszczeń:
Krzesło z pomieszczenia poprzedzającego pokój ministra:
Sadzawka z fontanną na jednym z dziedzińców dostępnych jedynie z holu głównego:

 

Korytarze to prawdziwe dzieła sztuki, wszystko zaprojektowane z wielką precyzją i dbałością o detal, jednak bez zbędnego przeładowania:
Jeszcze raz hol główny od drugiej strony:
   Send article as PDF   
Pin It

3 thoughts on “Uwalnianie Przestrzeni #2 – Ministerstwo Edukacji Narodowej

  1. Piękne wnętrza w stylu art déco (zresztą nawet w albumach o tym stylu w sztuce budynek MEN podaje się jako przykład.) Niezwykle mi się tu podoba, dopracowany każdy szczegół.
    Jeśli prawdą jest, że estetyka wnętrz wpływa na poniesienie poziomu kulturalnego to powinniśmy mieć najlepszych ministrów edukacji… 🙂

  2. Ciekawa uwaga, warto więc dodać, że zwiedzając MEN usłyszeliśmy anegdotę dotyczącą ministra Giertycha 🙂 Pan Giertych ponoć tak bardzo nie lubił przechodzić na piechotę dziedzińcem do wejścia, że kazał swoim szoferom podjeżdżać pod samo wejście, co doprowadziło do zniszczenia płyt, którymi wyłożony był dziedziniec. Są już wyremontowane, ale większość z nich to oryginały z lat 30… :)Burak to niestety burak, w jakim by otoczeniu i wnętrzu nie przebywał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *