Wnętrze kamienicy Borucha Zyberta

Kamienica Borucha Zyberta (Poznańska 37) powstała w 1903-1904 w stylu eklektycznym. Na fasadzie odnajdziemy wiele elementów secesyjnych: głowy kobiecie i motywy roślinne ze słonecznikami na czele. Z ciekawostek: w latach 1945-1958 mieszkał tu Miron Białoszewski.Latem udało mi się wślizgnąć na jedną z klatek schodowych i przemaszerować nią na sam szczyt. Jak na ponad stuletni budynek wnętrze jest bardzo zadbane. Ściany nie są pomazane, jest czysto, a zachowane elementy dawnego wystroju naprawdę cieszą oko. Piękna balustrada poręczy, posadzki, stiuki na sufitach, rzeźbione w drewnie wejścia do mieszkań oraz wnęki (niegdyś może coś w nich stało?). Spłoszył mnie jeden z mieszkańców wychodzących z mieszkania na samej górze, więc od razu skierowałem się na dół. Nie miał chyba jednak nic przeciwko – w końcu zamiast piwa czy sprayu – trzymałem aparat.

5kamienica-borucha-zyberta1 3kamienica-borucha-zyberta1 2kamienica-borucha-zyberta1 4kamienica-borucha-zyberta1 1kamienica-borucha-zyberta1 31kamienica-borucha-zyberta1 30kamienica-borucha-zyberta1 29kamienica-borucha-zyberta1 28kamienica-borucha-zyberta1 27kamienica-borucha-zyberta1 26kamienica-borucha-zyberta1 22kamienica-borucha-zyberta1 21kamienica-borucha-zyberta1 6kamienica-borucha-zyberta1
www.pdf24.org    Send article as PDF   
Pin It

7 thoughts on “Wnętrze kamienicy Borucha Zyberta

  1. Pełna zgoda. Jak ma aparat, to pewnie robi zdjęcia przed włamem.
    Zresztą już w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka” były stosowne ustępy na temat szpiegów z aparatami.

  2. Względnie jest spadkobiercą przedwojennych właścicieli i zabierze siłą, wyrzuci na bruk, wydrze krwawicę i puści w skarpetkach (i to takich z Lidla).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *