Wycieczka po Starym Mieście i Trakcie Królewskim

  • Wycieczka po Starym Mieście w Warszawie i Trakcie Królewskim
  • Cena: 250 zł
  • 350 zł w języku angielskim
  • Dwugodzinna wycieczka piesza
  • Telefon: 691-098-809
  • Email: info@klimatwarszawy.pl

Zarys historii

Najstarsza część Warszawy jest jedną z największych atrakcji stolicy Polski. Warszawę założono w XIII wieku obok siedziby książąt mazowieckich, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego zamku. W kolejnych wiekach Warszawa stała się jednym z królewskich miast rezydencjonalnych. Zamek stał się ulubioną rezydencją Anny Jagiellonki, jednak mieszkała tu również jej matka, Bona Sforza. To królowej Bonie Mazowsze zawdzięcza swój rozkwit. Wkrótce, dzięki swojemu centralnemu położeniu, Warszawę ustanowiono miejscem obrad sejmu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Warszawa tak zyskała na znaczeniu, że przyjęła funkcję stolicy kraju, aczkolwiek wbrew powszechnej opinii – nieoficjalnie.

Trakt Królewski i jego najważniejszy fragment, Krakowskie Przedmieście, to bez wątpienia najbardziej reprezentacyjna ulica Warszawy. Niekiedy nazywana jest nawet „salonem Warszawy” i chyba nie ma w tym przesady. Z racji bliskości Zamku Królewskiego, arystokracja chętnie wznosiła tu swoje rezydencje. Dziś mieszczą się w nich ważne instytucje jak Pałac Prezydencki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a też Uniwersytet Warszawski. Przy Krakowskim Przedmieściu wzniesiono też słynne kościoły jak Św. Anny, Św. Krzyża i Wizytek. To również miejsce, w którym młody Fryderyk Chopin mieszkał, uczył się i spędzał wolny czas.

W czasie II wojny światowej Stare Miasto uległo niemal całkowitej zagładzie, jednak po wojnie zostało z pietyzmem odbudowane. Zwieńczeniem tego wieloletniego procesu była odbudowa Zamku Królewskiego. Skala całego przedsięwzięcia była bezprecedensowa, dlatego warszawskie Stare Miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „(…) wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego”.

Wycieczka po Starym Mieście i Trakcie Królewskim

W trakcie spaceru zobaczymy: Zamek Królewski, Archikatedrę Św. Jana, mury obronne z Barbakanem, Rynek Starego Miasta, Kościół Świętej Anny, Pałac Prezydencki, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Uniwersytet Warszawski, Bazylikę św. Krzyża oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski.

Wycieczka po Starym Mieście w Warszawie Wycieczka po Starym Mieście w Warszawie

 

1 Comment

  1. Każdy zwiedzający musi odwiedzić…

Comments are closed.