Wycieczka po Warszawie Czasów PRL

Wycieczka po Warszawie Czasów PRL

  • Wycieczka po Warszawie Czasów PRL
  • Cena: 250 zł
  • 350 zł w języku angielskim
  • Dwu i półgodzinna wycieczka piesza
  • Telefon: 691-098-809
  • Email: info@klimatwarszawy.pl

Zarys historii

Po II wojnie światowej Warszawa była niemal doszczętnie zniszczona, jednak wkrótce przystąpiono do jej odbudowy. Jednak komunistyczne władze postanowiły odbudować jej rozległe fragmenty w kształcie innym od przedwojennego. Do 1949 roku projektowano jeszcze w duchu przedwojennego modernizmu, jednak w 1949 wprowadzono Socrealizm jako styl obowiązujący. Odrzucono go już w połowie lat 50. po śmierci Stalina, jednak ten krótki okres sprawił, że miasto zmieniło się nie do poznania. Warszawa miała być polskim wzorem nowego myślenia o architekturze, urbanistyce i sztuce. Nowe budynki miały być monumentalne, ulice szerokie, a sztuka miała gloryfikować klasę robotniczą.

Po upadku socrealizmu powrócono do architektury modernistycznej. Architekci mieli większą swobodę tworzenia, dlatego powstawało wiele wybitnych dzieł architektury. Te dwie epoki w powojennej architekturze latami były nienawidzone, głównie za sprawą wieloletnich zaniedbań i złych skojarzeń z dawną epoką. Obecnie jednak, architektura PRL zyskuje sobie co raz większe uznanie, a wiele obiektów wpisano już do rejestru zabytków.

Wycieczka po Warszawie Czasów PRL

W trakcie spaceru zobaczymy: Cedet, siedzibę cenzury, siedzibę KC PZPR, Osiedle Kubusia Puchatka, Ministerstwo Finansów, Dom Chłopa, Pałac Kultury i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową, bar mleczny, socrealistyczne mozaiki i pomniki.

Wycieczka po Warszawie Czasów PRL

Wycieczka po Warszawie Czasów PRL Wycieczka po Warszawie Czasów PRL Wycieczka po Warszawie Czasów PRL

1 Comment

  1. Przydałoby się coś śladami II wojny światowej:0

Comments are closed.