Wycieczki po Warszawie

Od kilku lat przygotowuję i organizuję wycieczki po Warszawie. Dzielenie się historią i sekretami miasta sprawia mi olbrzymią radość. Moja praca to rodzaj podróży w czasie i przestrzeni. Opowiadam o minionych epokach i bohaterach wydarzeń, którzy byli związani ze stolicą. Staram się, aby oprowadzanie po ulicach miasta i szlakiem jego zabytków było ciekawą formą spędzania czasu. Dopasowuję program do wieku i zainteresowań Klientów. Dlatego zapraszam na różne pod względem tematycznym wycieczki tak, aby każdy odwiedzający stolicę Polski mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.
Warszawa, z którą jestem związany emocjonalnie, to piękne i tętniące życiem miasto. Mogę o nim opowiadać godzinami, nie zanudzając słuchacza. Dzieje nie oszczędzały naszej stolicy, zwłaszcza II wojna światowa. To tutaj walczyli i ginęli mieszkańcy w jej obronie, a wśród nich Krzysztof Kamil Baczyński.
Moja autorska wycieczka pozwoli Wam zobaczyć m.in. osiągnięcia modernizmu, które pomimo zniszczeń lat 1939–45 przetrwały na Saskiej Kępie. Będziemy szli po miejscach, w których żyli znani artyści np. Agnieszka Osiecka.

Traditional Warsaw

Największe Atrakcje

 

Alternative Warsaw

Warszawa Alternatywna

 

Jewish Warsaw

Szlaki Żydowskie

 

Treblinka

Treblinka

 

Największą atrakcją i obowiązkowym punktem jest jego serce i zarazem źródło, czyli Stare Miasto, które powstało się w XIII w. Totalnie zniszczone w czasie II wojny światowej odrodziło się na nowo po jej zakończeniu. Ranga odbudowy tego miejsca była na tyle duża, że warszawska Starówka trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zapraszam również „na salony”, czyli na jedną z najpiękniejszych ulic stolicy, jaką jest Krakowskie Przedmieście. To fragment Traktu Królewskiego, gdzie znajdują się najważniejsze reprezentacyjne obiekty – od Pałacu Prezydenckiego, przez Uniwersytet Warszawski po Bazylikę św. Krzyża.

Innym punktem proponowanych wycieczek są Łazienki Królewskie, które swój niezwykły urok zachowały do dzisiaj. Oprowadzam turystów nie tylko po zabytkowej, letniej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego, lecz także po innych obiektach wokół oraz pięknych ogrodach, które je otaczają.

Dla tych, którzy chcą, aby wycieczka po stolicy odbyła się również po miejscach mniej znanych mam propozycję w postaci poznania „socrealistycznej twarzy” warszawskiej architektury, wielokulturowej Pragi, odkrycia magii Śródmieścia Południowego.

Jeśli ktoś chce zamienić tradycyjne, piesze oprowadzanie na rzecz rowerowego objazdu, to również istnieje taka możliwość. Na specjalne życzenie mogę przygotować wycieczkę z indywidualnym harmonogramem, dopasowanym pod zainteresowania turysty. Do współpracy zapraszam również szkoły.

Oprowadzanie po szlakach żydowskich

Przed wojną nasze miasto mogło poszczycić się zasłużonym mianem wielokulturowego. Żydzi stanowili jedną trzecią populacji Warszawy, nasza stolica miała drugą najliczniejszą populację żydowską na świecie po Nowym Jorku.
Znajdują się tu szlaki żydowskie: Getto Warszawskie – największe, jakie w Europie podczas II wojny światowej stworzyli Niemcy oraz pierwsza gmina żydowska na Pradze, która powstała w XVIII w.
Szczególnie żywe są wspomnienia o miejscach i losach osób takich jak Janusz Korczak czy Mordechaj Anielewicz. W trakcie oprowadzania po nieistniejących żydowskich osiedlach pokażę drogi, którymi szedł Władysław Szpilman w „Pianiście”. Ulice: Żelazna, Miła, Stawki, metr po metrze były świadkami tamtych okrutnych dni.
Czy wiedzieliście, że Praga i Targówek dały początek osadnictwu żydowskiemu? Dzięki wycieczce po tych dzielnicach dowiecie się, skąd pochodzi nazwa Szmulowizna. Opowiem Wam o czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego i początkach rozwoju Pragi. Zobaczymy miejsce po pierwszej synagodze, Żydowski Akademik i Gmach Wychowawczy im. Michała Bergsona.

W tym kontekście historycznym zabieram turystów również do Treblinki, gdzie mieścił się nazistowski obóz zagłady. Transportowano tam m.in. mieszkańców warszawskiego getta, których mordowano w komorach gazowych. Aktualnie to miejsce pamięci niemal miliona ofiar nazizmu. W ramach wycieczki podróżujemy samochodem. Grupa nie może przekraczać 4 osób. Orientacyjny czas, który należy zarezerwować to około 6 godzin. Dla dużych grup na życzenie organizuję odpowiedni transport: minibus lub autokar.

Serdecznie zapraszam na spotkania z Warszawą współczesną i dawną. Mogę obiecać, że pokażę Wam miasto w sposób nietuzinkowy i opowiem jego historię.

   Send article as PDF   
Pin It