Wycieczki Szlakami Warszawskich Żydów

 

Ceny za wycieczkę (do 3 osób).

Większe grupy oraz oprowadzanie w języku angielskim – ZAPYTAJ

 1. Getto Warszawskie
Cena: 400 zł (do 3 osób) + 20zł / os. za wstęp do Synagogi Nożyków (synagoga dostępna jest codziennie oprócz sobót) i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Czas trwania: do 4 godzin. Getto Warszawskie było największym żydowskim gettem utworzonym w Europie przez Niemców w czasie II wojny światowej. Na utworzonym w listopadzie 1940 r terenie getta zamknięto 460 tysięcy Żydów pochodzących głównie z Warszawy i okolic. Około 100 tysięcy osób zmarło z głodu i chorób. Przynajmniej 240 tysięcy (a według niektórych szacunków nawet 300 tysięcy) osób zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie zagłady w Treblince w niespełna 2 miesiące. 19 kwietnia 1943 r. Żydowska Organizacja Bojowa na czele z Mordechajem Anielewiczem rozpoczęła powstanie, które dziś należy do najważniejszych wydarzeń w dziejach Narodu Żydowskiego.
4jewish-warsaw10nozyk-synagogue
 2. Praga – Pierwsza Gmina Żydowska w Warszawskie
Cena: 200 zł (do 3 osób). Czas trwania: do 2 godzin. W XVIII wieku król Polski Stanisław August Poniatowski zezwolił swojemu dostawcy i bankierowi, Szmulowi Zbytkowerowi na osiedlenie się na terenach dzisiejszego Targówka i i Pragi. W tym czasie Praga była jeszcze niezależnym od Warszawy miastem. Zbytkower był człowiekiem niezwykle wpływowym, został mianowany na przedstawiciela wszystkich polskich Żydów w czasie Sejmu Czteroletniego. Miał wielki zmysł do interesów. Na Pradze miał swój folwark, cegielnie, gorzelnie i browary. Ufundował tu pierwszy w Warszawie cmentarz żydowski i synagogę. Dzięki niemu na Pragę zaczęła napływać ludność żydowska, która nie miała jeszcze prawa osiedlania się w Warszawie. Potomkowie Zbytkowera kontynuowali jego dzieło pracując również charytatywnie na rzecz mieszkańców Pragi. Dziś jedno z osiedli dzielnicy nosi po nim nazwę – Szmulowizna.
6warsaw-praga 1warsaw-praga
 3. Wycieczki szyte na miarę
Cena 400 zł (do 3 osób). Czas trwania: do 5 godzin. Jest to opcja, w której na specjalne życzenie układam program wycieczki pod konkretne zainteresowania lub z powyższych propozycji wybieram to co najciekawsze. Możliwe zwiedzanie na rowerach (wypożyczenie roweru – 40 zł/osoba).
2nozyk-synagogue 3muzeum-zydow-wnetrza

Kontakt:

Email: info@klimatwarszawy.pl
Tel.: 691-09-88-09

   Send article as PDF   
Pin It