Dziś przypada 40 rocznica śmierci Zofii Stryjeńskiej, jednej z najwybitniejszych artystek polskich XX wieku. W swojej twórczości motywy ludowe i religijne łączyła z estetyką art-deco. Poza malarstwem zajmowała się również grafiką, projektowaniem zabawek, plakatów, tkanin i reklam.
Zofia Stryjeńska urodziła się w Krakowie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła szkołę malarstwa dla dziewcząt Marii Niedzielskiej. By studiować w wymarzonej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium podała się za swojego brata. W męskim przebraniu udało jej się spędzić tam rok. Gdy sprawa wyszła na jaw, Stryjeńska musiała opuścić uczelnię i wrócić do Krakowa. Tutaj poznała swojego pierwszego męża, Karola Stryjeńskiego. Miała z nim troje dzieci, jednak małżeństwo to nie było szczęśliwe. Artystka potrafiła znikać nagle bez słowa by zaszyć się w ciszy i tworzyć. Swojego drugiego męża, Artura Sochę, poznała po wyjeździe do Warszawy. Z nim artystka również nie zaznała szczęścia.
Zofia Stryjeńska była ikoną polskiej bohemy. Była kobietą niezależną, wyzwoloną i ekscentryczną. Należała do grupy artystycznej „Rytm”, skupiającej wokół siebie największych polskich artystów. Na łamach Wiadomości Literackich nazwana została „Księżniczką malarstwa polskiego”.
W 1925 roku na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu zdobyła cztery Grand Prix za dekoracje polskiego pawilonu. Prace te przyniosły jej międzynarodowy rozgłos i order Legii Honorowej.
Jednym z jej największych sukcesów było zaprojektowanie kilimu dla japońskiego cesarza Hirohito. Stworzyła również kostiumy do baletu „Harnasie” Szymanowskiego. Projektowała również wnętrza, stworzyła dekoracje jednej z cukierni Wedla oraz wnętrza wycieczkowców Batory i Piłsudski. W kamienicy Wedla przy Puławskiej w Warszawie do dziś podziwiać możemy chroniony szybą obraz „Taniec góralski”. Jeszcze ciekawiej prezentują się częściowo ocalałe ze zniszczeń wojennych polichromie na elewacji Kamienicy pod Lwem na Rynku Starego Miasta.
Po II wojnie światowej Zofia Stryjeńska wyjechała z Polski. Nie chciała mieszkać w kraju komunistycznym. Zmarła 28 lutego 1976 roku w Genewie.