„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym

Żydowski Instytut Historyczny udostępnił zwiedzającym nową ekspozycję stałą. Wystawa  „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęcona jest Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i jego twórcom – grupie Oneg Szabat. 

To jedno z najważniejszych świadectw Zagłady polskich Żydów i zarazem jeden z najcenniejszych zespołów archiwalnych na świecie. Od 1999 r. znajduje się na liście UNESCO „Pamięć świata”. Dokumenty prezentowane są po raz pierwszy od 70 lat. Otwarcie wystawy 16 listopada nie było przypadkiem, bowiem tego dnia 1940 roku utworzono Getto Warszawskie, największe żydowskie getto na terenie okupowanej Europy.

Na wystawie poznajemy losy i działalność członków Oneg Szabat (Radość Soboty), tajnej grupy założonej przez historyka, Emanuela Ringelbluma. Należało do niej kilkudziesięciu żydowskich naukowców, nauczycieli, literatów i działaczy społecznych. Tylko trzem osobom udało się przeżyć wojnę. Początkowo gromadzono dokumenty ukazujące życie w getcie, jednak z czasem Oneg Szabat przekształciło się w naukowy ośrodek badawczy z prawdziwego zdarzenia.

Po wojnie odkopano dwie z trzech części archiwum ukrytych m.in. w bańce po mleku, która jest częścią ekspozycji. Prezentowane tu dokumenty archiwum przetłumaczono na polski i angielski. Ze względów konserwatorskich co kilka miesięcy materiały te będą wymieniane na kolejne.

Z racji dużego zainteresowania, bilety należy rezerwować na stronie internetowej Instytutu. Oprowadzanie przez przewodników odbywa się dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku: o godz. 11:00 po angielsku i o godz. 14:00 po polsku.

Żydowski Instytut Historyczny

ul. Tłomackie 3/5

www.jhi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *