Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywany jest Kościołem Św. Jakuba, od patrona parafii. Jest jednym z najbardziej ikonicznych budowli Starej Ochoty. Zaskakujący może wydawać się fakt, że ta świątynia o średniowiecznym wyglądzie uznawana jest za wybitne dzieło polskiego modernizmu. Oczywiście chodzi o modernizm bazujący na formach historycznych.

Ten niezwykły kościół powstał w latach 1910-1939 według projektu Oskara Sosnowskiego. Ma formę trójnawowej bazyliki z wieżą frontową o półkoliście zamkniętym prezbiterium. Posiada boczne kaplice imitujące transept, czyli prostopadłą nawę do osi kościoła pomiędzy prezbiterium a resztą budowli. Wieża posiada cztery kondygnacje, każda kolejna ma nieco mniejszy rzut od poprzedniej. Pierwotnie planowano nakrycie jej ostrołukowym hełmem, jednak tego planu nigdy nie zrealizowano.

Historycy architektury uważają go za doskonałą syntezę romanizmu. Odnajdziemy tu podobieństwa do kilku polskich kościołów z tego okresu. Nigdy nie ukończona wieża przypomina jednak gotycką Bazylikę Mariacką w Gdańsku.

W czasie wojny świątynia została poważnie uszkodzona. Zniszczone zostały witraże autorstwa H. Bardzińskiej oraz dachy. Budowla utraciła niemal cały wystrój wnętrz. Spłonęła również drewniana wieża, w której znajdowały się dzwony przeznaczone do Świątyni Opatrzności Bożej. Odbudowa miała miejsce w latach 1945-1960.

We wnętrzach znajdują się m.in.: belka tęczowa z krzyżem, ołtarz przedsoborowy z marmuru (proj. Jan Zachwatowicz), ambona z płaskorzeźbami (proj. ks. M. Węglewicz), stacja Drogi Krzyżowej (wyk. Franciszek Maciak), płaskorzeźba Serca Pana Jezusa z białego marmuru (wyk. Zofia Trzcińska-Kamińska), ołtarzyk z obrazem Miłosierdzia Bożego oraz ołtarz posoborowy z białego marmuru. W Kaplicy Najświętszego Sakramentu znajdują się współczesne polichromie nawiązujące do iluminacji średniowiecznych ksiąg.

Adres: ulica Grójecka 38

Źródło:

Zieliński Jarosław: Ochotnicy na spacer : Przewodnik po Ochocie. Warszawa: Veda, 2010, s. 82–83. ISBN 978-83-61932-22-2.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *