Modernizm Saskiej Kępy

Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie

  • Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie
  • Cena: 450 zł (do 10 osób; w przypadku większych grup proszę o kontakt)
  • 600 zł w języku angielskim
  • Czas: do 2 godzin
  • Telefon: 691-098-809
  • Email: info@klimatwarszawy.pl

Niejeden warszawiak marzy by zamieszkać na Saskiej Kępie. Osiedle to powstało w latach 20. i 30. XX w., a jego zabudowa przetrwała wojnę w zasadzie bez uszczerbku. Odnaleźć tu można ważne dzieła modernizmu, o których uczą się studenci architektury. Tutaj tworzyli najważniejsi architekci przedwojennej awangardy, m.in. Bohdan Lachert i Józef Szanajca, Helena i Szymon Syrkusowie, Lucjan Korngold i wielu innych.

Od początku zamieszkiwali tu głównie przedstawiciele wolnych zawodów, jednak przede wszystkim artyści. Z Saską Kępą związane są takie sławy jak Agnieszka Osiecka, Witold Lutosławski, Jan Cybis czy Jan Kobuszewski. Przez środek dzielnicy przebiega ulica Francuska, pełna restauracji i kawiarni. Ogródki latem wypełnione są gośćmi po brzegi, dlatego warto tu zostać dłużej, by poczuć ten wyjątkowy klimat.

Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie

W trakcie spaceru zobaczymy: Dom Funkcjonalny, najstarszy dom Saskiej Kępy, pierwszy w Polsce dom eksperymentalny, jeden z pierwszych w Warszawie domów galeriowych, modernistyczny kościół, dom, w którym gościł Pablo Picasso, ślady po kulach na elewacjach, miejsca zamieszkania sławnych osób, m.in. Agnieszki Osieckiej czy Witolda Lutosławskiego, miejsca konspiracji z czasu II wojny światowej i wiele innych.

Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie

Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie Wycieczka po Modernistycznej Saskiej Kępie