Dawna karczma „Belle Vue” (piękny widok) w połowie XIX w. z inicjatywy rezydentów wilanowskich, którzy dzierżawili ją szynkarzom. Powstała w związku z budową drogi bitej łączącej Wilanów z Traktem Piaseczyńskim (dzisiejszą Puławską). Architektem był Franciszek Maria Lanci, który wzorował się na renesansowych willach podmiejskich.
Zróżnicowana bryła z dominującą kwadratową wieżą w malowniczy sposób wkomponowana została w krajobraz. Wysunięte przed lico ścian okapy dachów tworzą efekty światłocieniowe. Lanci ponoć wzorował się na domu ogrodnika w parku Sanssouci w Poczdamie projektu K.F Schinkel’a.
W inwentarzu z 1860 roku mamy dokładny opis oberży i całej posesji. Najważniejszym pomieszczeniem na parterze była izba szynkowa z piecem z białych kafli. Dla gości czekało 5 stołów i 5 ław. Na piętrze mieściły się pokoje mieszkalne. Na tyłach budynku znajdowały się dwie stajnie, wozownia, kloaka, chlew i studnia. Budynek karczmy i wozowni tworzyły dziedziniec zamknięty murowanym ogrodzeniem. Zachodni fragment posesji zajmował ogród owocowy. Piaszczysty grunt uniemożliwiał hodowanie tu wyszukanych roślin. Wiadomo, że niedaleko karczmy rosły akacje, a drewnianą altanę porastała winorośl. Ogrodem zajmował się ogrodnik Zbraniecki z Morysina.
Karczma nie wytrzymała konkurencji już istniejących karczm Wilanowa, Ursynowa i Wierzbna. W końcu upadła i pełniła różne funkcje. Od 1902 roku była siedzibą Towarzystwa Hodowli Psów Myśliwskich. W latach 30. XX wieku bywał tu Konstanty Ildefons Gałczyński. Odwiedzał swojego japońskiego przyjaciela Umedę, studenta filologii polskiej, który mieszkał tu w zamian za stróżowanie hodowli psów. Ponoć to Gałczyński nazwał to miejsce Żółtą Karczmą.
W czasie Powstania Warszawskiego wieżyczka była punktem obserwacyjnym powstańców. Budynek przetrwał wojnę, jednak przez lata popadał w ruinę. Przez jakiś czas nazywany był nawet „Starą Wieżą. W 1966 roku obiekt przeszedł na własność skarbu państwa. W latach 80. został odrestaurowany, a od 1984 roku mieści się tu siedziba Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Adres: Aleja Wilanowska 204
Źródło: