Dom Handlowy „Merkury” proj. Jacka Nowickiego to zdecydowanie jedna z architektonicznych ikon Żoliborza. Jest cennym przykładem powojennego modernizmu, ale i miejscem kultowym, w którym żoliborzanie od kilkudziesięciu lat robią zakupy, ale i piją kawę.
Najważniejszym elementem założenia jest wysoka na osiem pięter wieża z biurami „Społem”, górująca ponad niską zabudową okolicy. Ma bardzo interesujący układ okien, szczególnie w części frontowej. Niestety obecna kolorystyka nie do końca podkreśla ich rytmikę. Wieżę ozdobiły dwa neony, na ostatnim piętrze neon z logo spółdzielni i wzdłuż elewacji południowej napis „Merkury”.
Od frontu znajduje się rozległy taras dawnej kawiarni Hawana, natomiast po północnej stronie wieżowca czteropiętrowy dom handlowy. Wnętrza budynku ozdobiły mozaiki z tłuczonej, barwnej ceramiki. W ostatnich latach Merkury został odrestaurowany. Prace prowadzono pod okiem konserwatora zabytków. W czasie remontu część spożywczą powiększono o dawną kondygnację przemysłową. Niedziałające od lat neony znów zaświeciły, choć trochę w innym miejscu. Napis „Merkury” teraz znajduje się na szczycie obok logo Społem.
Budynek znalazł się na liście SARP obiektów architektury z lat 1945-1989, określających tożsamość miasta i wartych objęciem ochroną konserwatorską.
W 2019 roku miało miejsce otwarcie zupełnie nowej kawiarni Hawana. Jest to pięknie zaprojektowana, przestronna kawiarnia z tym samym tarasem co kilkadziesiąt lat temu. W zasadzie to nie tylko kawiarnia, można tu zjeść dania wegańskie lub wpaść wieczorem na drinka. Naprawdę warto.
Adres: ul. Słowackiego 16/18
Źródło:
Majewski Jerzy S.: Neon na Słowackiego odżył, „Gazeta Wyborcza”, 26.12.2005.
Rozum Tomasz: Wielkie zmiany w Merkurym, „Informator Żoliborza”, nr 71/2005.
Zdjęcia archiwalne:
Fot. Grażyna Rutowska. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Sygnatury 40-4-251-1 i 40-4-251-2.