Przewodnik po Warszawie

Zamierzasz odwiedzić Warszawę turystycznie lub służbowo? To świetna okazja, by zwiedzić jej zabytki oraz miejsca, gdzie żyło wielu, wspaniałych artystów. Przewodnik to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz dobrze poznać to miasto. Najważniejsze zabytki możesz odnaleźć na własną rękę, ale nie poznasz autentycznego miasta. Oddaj się w ręce rodowitego warszawiaka, który zna to miasto, jak własną kieszeń 🙂

Większość obcokrajowców odwiedzających Warszawę po raz pierwszy, ogranicza się do najważniejszych zabytków, jak Stare Miasto i Łazienki Królewskie. To miejsca wyjątkowe w skali światowej i uważam, że większość mieszkańców słabo je tak naprawdę zna. Nie stanowią one jednak pełnego obrazu Warszawy. To miasto bardzo różnorodne, które ciągle zaskakuje. Jeśli masz więcej czasu, musisz odwiedzić warszawską Pragę, Powiśle i plażę Poniatkówkę. Pasjonujesz się historią? Koniecznie zobacz miejsca związane z II wojną światową i Gettem Warszawskim. Nie dopisuje pogoda? Zdecyduj się na zwiedzenie wspaniałych, królewskich rezydencji i ich bogatych kolekcji sztuki. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to według mnie najważniejsze muzeum, jakie powstało w Polsce w ostatnich latach. Z kolei Muzeum Warszawy to świetny powód, by poznać Stare Miasto nie tak powierzchownie, jak robi większość turystów.

Poznajmy się 🙂

Nazywam się Łukasz Godlewski i od urodzenia mieszkam w Warszawie. Do grupy przewodników (również w j. angielskim) dołączyłem w 2013, uzyskując numer licencji 2095. Zawód, który wykonuję, fascynował mnie od lat. Przewodnicy z Warszawy to osoby, dla których nie ma miejsc, o których nie mogliby czegoś powiedzieć. Samodzielnie przechodząc ulicami miasta możesz nie dowiedzieć się, że w danym miejscu mieszkał Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski, Witold Gombrowicz czy Agnieszka Osiecka. To chęć dzielenia się z innymi moją pasją sprawiła, że zostałem przewodnikiem.

Ukończyłem kurs przewodnicki w Warszawskim Oddziale Przewodników PTTK. Studiowałem Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Lubię rozmawiać z ludźmi, poznawać ich punkt widzenia i pomagać zobaczyć coś więcej pod niepozorną fasadą budynku. Każda wycieczka, którą prowadzę znaną trasą jest inna, bo przecież towarzyszą mi ciekawi świata ludzie, którzy zadają pytania na interesujące ich tematy. Staram się pracować w sposób elastyczny, dlatego dopasowuję tematy do zainteresowań moich gości. Zabieram ich także w mniej znane i tajemnicze i ciekawe miejsca na Pradze, Starej Ochocie, Żoliborzu czy na Mokotowie. Tam znajduje się wiele przykładów ocalałej, przedwojennej zabudowy, ale też lokalne knajpy, bazary, murale i różnorodni mieszkańcy

Moja rodzina

Licencjonowany przewodnik po Warszawie
Pradziadkowie Stasia i Alfred z babcią Anią.

To, że tu żyję zawdzięczam swoim przodkom, którzy osiedlili się w Warszawie w XIX wieku. Moi pradziadkowie wzięli ślub w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Mój pradziadek, Alfred Urbaniak, prowadził zakład fotograficzny na ulicy Chmielnej, a po zakończeniu wojny – przez pewien czas w porzuconym wagonie tramwajowym, przy obecnym Rondzie Dmowskiego. Prababcia Stasia była krawcową w słynnym Domu Mody Herse. Była Żydówką, co moja rodzina odkryła wiele lat po jej śmierci. Nigdy nikomu o tym nie powiedziała, choć pradziadek na pewno wiedział. Przeżyła wojnę po „aryjskiej” stronie, nigdy nie trafiła do getta. Było to możliwe dzięki dokumentom, które Alfred zdobył dla niej oraz ich dzieci, w tym dla mojej babci Ani. Mówił biegle po niemiecku, przez co zyskiwał sobie przychylność spotykanych na swej drodze Niemców. Korzystali z usług jego zakładu fotograficznego, gdzie wywoływał zdjęcia z przeprowadzanych przez nich egzekucji. Kilkadziesiąt, zrobionych w tajemnicy kopii wysłał po wojnie na proces w Norymberdze. Jedno z tych zdjęć prezentuję obok.

W czasie II wojny światowej rodzina nie opuściła stolicy, aż do Wypędzenia ludności z Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Z obozu przejściowego w Pruszkowie zostali wywiezieni wagonem towarowym i pozostawieni na pustkowiu, gdzieś w Górach Świętokrzyskich. Doczekali wojny u miejscowych chłopów, po czym wrócili w okolice Warszawy, gdzie mieszkała ich rodzina. Od dziadków usłyszałem wiele opowieści z czasów okupacji. Widzieli i uczestniczyli w podnoszeniu miasta z gruzów.

Wycieczki szkolne

Łukasz Godlewski - przewodnik po WarszawieOd wielu lat oprowadzam wycieczki szkolne, choć ze względu na pandemie Covid-19 tego typu wyjazdy się teraz nie odbywają. Jak tylko to minie, uczniowie szkół znów będą mieć możliwość odwiedzania Warszawy. Już teraz można zacząć planować podróże. Nawet jeśli nie dojdą do skutku w tym roku, uda się w następnym. Staram się, aby młodzi ludzie zobaczyli, że w towarzystwie przewodnika zwiedzanie Warszawy może być fajne. Dzieci potrafią słuchać, jeśli tylko się ich zainteresuje. Oprowadzam po Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich i Pałacu w Wilanowie. Dla równowagi, proponuję też spacer historyczno-przyrodniczy po warszawskich bulwarach i ścieżce po dzikiej stronie Wisły, zwiedzanie Stadionu Narodowego, Muzeum Iluzji czy przejażdżki rowerowe. Wycieczki szkolne nie muszą być przeładowane poważnym programem, dlatego na życzenie mogę go urozmaicić.

Wycieczki firmowe

Jeśli organizują Państwo spotkanie służbowe, konferencję lub szkolenie, może warto pokazać gościom Warszawę? Współpracuję z świetnymi przewodnikami, dlatego w przypadku dużych grup, nie ma problemu z podzieleniem ich na mniejsze. Na życzenie zapewniam zestawy słuchawkowe, które gwarantują komfort uczestników, umożliwiają zachowanie dystansu i gwarantują bezpieczeństwo. Do bardzo często zamawianych u mnie usług należy m.in. przejście gości z hotelu do restauracji, w trakcie którego opowiadam o historii wybranych miejsc.  Nie idziemy prosto do celu, pozwalam uczestnikom pobłądzić nieco po uliczkach Starego Miasta, poznać jego historię i poczuć atmosferę.

Zwiedzanie może być też elementem integracji pracowników. Często oprowadzam osoby mieszkające w Warszawie. Niekiedy są to weekendowe wycieczki rowerowe lub popołudniowy spacer po pracy. Uczestniczą w nich pracownicy różnych działów, którzy dopiero teraz mają okazję się poznać. W 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 były to małe, kilkuosobowe grupy pracowników, którzy po raz pierwszy od kilku miesięcy mieli okazję się ze sobą spotkać, a przy okazji zwiedzić mniej znane rejony ich miasta.

Wycieczki indywidualne

Licencjonowany przewodnik po WarszawieDla osób, które cenią spokój, oferuję wycieczki indywidualne. Oprowadzam pary, grupy znajomych i rodziny. W małej grupie odbiór jest zupełnie inny. Można poznać to co bardziej ukryte i wejść do miejsc, do których nie wejdzie się z dużą wycieczką. Myślę, że każdy powinien zobaczyć stolicę z trochę innej perspektyw, niż autobus, samochód lub ekran telefonu. Nawet mieszkańcy często nie wiedzą, że przechodzą obok domu, w którym mieszkał ktoś, kogo życie i twórczość bardzo sobie cenią.

Z podobną pasją od lat fotografuję Warszawę. Moje zdjęcia możecie zobaczyć w sekcji Blog w różnych artykułach (do których lektury zachęcam), ale też na Facebook`u i Instagramie. Być może, któreś ze zdjęć lub artykułów będzie powodem, dla którego się spotkamy? 🙂

Kontakt:

Telefon: 691-09-88-09
E-mail: info@klimatwarszawy.pl

Licencjonowany przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *