Licencjonowany przewodnik po Warszawie

Licencjonowany przewodnik po Warszawie

Zamierzasz odwiedzić Warszawę turystycznie lub służbowo? To świetna okazja, by zwiedzić jej zabytki oraz miejsca, gdzie żyli i tworzyli znani ludzie. Licencjonowany przewodnik po Warszawie to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz naprawdę poznać miasto. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty, warszawiaka „z dziada pradziada” 🙂

W zależności, jak dużą ilością czasu dysponujesz, możesz zobaczyć największe atrakcje turystyczne jak Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, czy Łazienki Królewskie. Jeśli masz więcej czasu, zachęcam do poznania warszawskiej Pragi czy Saskiej Kępy. Pasjonujesz się historią? Koniecznie zobacz miejsca związane z II wojną światową i Powstaniem w Getcie Warszawskim. Nie dopisuje pogoda? Zdecyduj się na zwiedzenie wspaniałych, królewskich rezydencji i ich bogatych kolekcji sztuki.

Ja i moja rodzina

Nazywam się Łukasz Godlewski i od urodzenia mieszkam w Warszawie. Do grupy przewodników (również w j. angielskim) dołączyłem w 2013, zyskując numer licencji 2095.

To, że mogłem przyjść tu na świat, z pewnością zawdzięczam swoim przodkom. Moi pradziadkowie wzięli ślub w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Jeśli ktoś oglądał „Misia” to mógł zobaczyć właśnie ten plac w scenie z „Dniem pieszego pasażera”. Dzisiaj to piękne i zadbane miejsce, z którym związane są również historie II wojny światowej. Tu było tzw. małe getto żydowskie. Niedaleko jest również Synagoga Nożyków, jedyna ocalała synagoga w Warszawie.

Licencjonowany przewodnik po Warszawie
W środku prababcia Stanisława i pradziadek Alfred. Na kolanach być może babcia Anna.

Mój pradziadek, Alfred Urbaniak prowadził zakład fotograficzny na ulicy Chmielnej, a po zakończeniu wojny – w porzuconym wagonie tramwajowym przy obecnym Rondzie Dmowskiego. Prababcia Stanisława była krawcową w słynnym Domu Mody Herse. Była również Żydówką, co moja rodzina odkryła wiele lat po jej śmierci. Nigdy nikomu nie powiedziała. Przeżyła wojnę po „aryjskiej” stronie, nigdy nie trafiając do getta. Było to możliwe dzięki dokumentom, jakie mój pradziadek zdobył dla niej dla ich dzieci. Wśród trojga dzieci była moja babcia, Anna.

Rodzina nie opuściła stolicy aż do Wypędzenia ludności z Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Z obozu przejściowego w Pruszkowie zostali wywiezieni wagonem towarowym i pozostawieni na pustkowiu, gdzieś w Górach Świętokrzyskich. Doczekali wojny u miejscowych chłopów, po czym wrócili w okolice Warszawy, gdzie mieszkała ich dalsza rodzina. Od rodziny usłyszałem wiele opowieści z czasów okupacji. Widzieli i uczestniczyli w podnoszeniu miasta z gruzów.

Przewodnik po Warszawie

Licencjonowany przewodnik po Warszawie

Zawód, który wykonuję, fascynował mnie od lat. Przewodnicy z Warszawy to osoby, dla których nie ma miejsc, o których nie mogliby czegoś powiedzieć. Samodzielnie przechodząc ulicami miasta, możesz nie dowiedzieć się, że w danym miejscu mieszkał Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski czy Agnieszka Osiecka. Chęć dzielenia się z innymi wiedzą na temat zabytków sprawiła, że zostałem przewodnikiem.

Ukończyłem specjalistyczny kurs w Warszawskim Oddziale Przewodników PTTK. Studiowałem też Psychologię Stosunków Międzykulturowych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Lubię rozmawiać z ludźmi, poznawać ich punkt widzenia i pomagać zobaczyć coś więcej pod szarym tynkiem kamienic.

Każda wycieczka, którą prowadzę znaną trasą jest inna, bo przecież towarzyszą mi ciekawi świata ludzie, którzy często zadają pytania na interesujące ich tematy. Niektórzy goście przyjeżdżają z odległych krajów np. Japonii i fascynują się Fryderykiem Chopinem. Staram się jako przewodnik pracować w sposób elastyczny, dlatego dopasowuję szlaki do zainteresowań słuchaczy.

Zabieram ich również w mniej znane i tajemnicze zakątki stolicy w takich dzielnicach jak Praga, Ochota, Żoliborz czy Mokotów. Tam znajduje się wiele przykładów zachowanej zabudowy przedwojennej.

Wycieczki szkolne

Z radością witam na swoich wycieczkach uczniów szkół. Staram się, aby zobaczyli, że w towarzystwie Licencjonowany przewodnik po Warszawieprzewodnika zwiedzanie Warszawy jest fajne. Dzieci i młodzież potrafią słuchać, jeśli tylko się ich zainteresuje.

Oprowadzam też po Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich i Pałacu w Wilanowie. Dla równowagi proponuję też spacer po warszawskich bulwarach, ścieżce po dzikiej stronie Wisły, zwiedzanie Stadionu Narodowego, Muzeum Iluzji czy przejażdżki rowerowe. Wycieczki szkolne nie muszą być przeładowane poważnym programem, dlatego dobrze jest wypracować urozmaicony program.

Wycieczki firmowe

Do skorzystania z moich usług zapraszam również firmy. Jeśli organizują Państwo spotkanie służbowe lub sympozjum naukowe, to może warto w czasie wolnym pokazać gościom Warszawę? Mogę Licencjonowany przewodnik po Warszawiezorganizować zwiedzanie dowolnej dzielnicy lub obiektu oraz pomóc wybrać restaurację. Przygotowuję również wycieczki „szyte na miarę” polegające na tym, że Państwo informują mnie o swoich zainteresowaniach, a ja nakreślam plan i razem ruszamy w miasto.

Proponuję też zwiedzanie, jako element integracji dla pracowników firm. Wielokrotnie oprowadzałem grupy osób mieszkających w Warszawie. Niekiedy były to weekendowe wycieczki rowerowe, a uczestniczyli w nich pracownicy różnych działów, którzy dopiero teraz mieli okazję się poznać.

Wycieczki indywidualne

Dla osób, które cenią spokój, oferuję wycieczki w małej, bo zaledwie 2–3-osobowej grupie. Dzięki temu Licencjonowany przewodnik po Warszawiemożna poznać lepiej urocze zakątki miasta, dowiedzieć się więcej o tajemnicach i historii. Myślę, że każdy powinien chociaż raz w życiu zobaczyć stolicę z trochę innej perspektywy niż samochód lub ekran. Nawet mieszkańcy często nie wiedzą, że przechodzą obok domu, w którym mieszkał ktoś, kogo życie i twórczość bardzo cenią.

Z podobną pasją od lat uwieczniam Warszawę na fotografii. Moje zdjęcia możecie zobaczyć w sekcji Blog w różnych artykułach (do których lektury również zachęcam), ale też w mediach społecznościowych jak Facebook i Instagram. Być może, któreś ze zdjęć lub artykułów będzie powodem, dla którego się spotkamy? 🙂

Kontakt:

Telefon: 691-09-88-09
E-mail: info@klimatwarszawy.pl

Licencjonowany przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie Łukasz Godlewski - przewodnik po Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *