Łukasz Godlewski – licencjonowany przewodnik po Warszawie

Masz zamiar przyjechać do grodu nad Wisłą turystycznie lub służbowo? To doskonała okazja, by zwiedzić jej zabytki oraz miejsca, gdzie żyli i tworzyli znani ludzie. W zależności, jak dużą ilością czasu dysponujesz, możesz zobaczyć klasycznie Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta III Wazy. Zastanów się, czy spacer zorganizujesz sam, czy raczej wybierzesz opcję przygotowaną przeze mnie? Jeśli chcesz naprawdę poznać stolicę, to skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Najlepszy jest taki, którego rodzina mieszka od pokoleń w tym mieście i kocha o nim snuć opowieści. Licencjonowany przewodnik po Warszawie to osoba, która specjalizuje się w oprowadzaniu wycieczek. Przewodnicy warszawscy to grono profesjonalistów, do którego przynależę.
Nazywam się Łukasz Godlewski. Jestem pilotem wycieczek miejskich i pracuję z pasją. Od urodzenia mieszkam w Warszawie. Do grupy przewodników oprowadzających po naszej metropolii (również w j. angielskim) dołączyłem kilka lat temu, zyskując numer licencji: 2095.
To, że mogłem przyjść tu na świat, z pewnością zawdzięczam swoim przodkom. Moi pradziadkowie ślubowali sobie miłość w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Jeśli ktoś oglądał „Misia” to mógł zobaczyć właśnie ten plac w scenie z „Wesołym Romkiem”. Dzisiaj to piękne i zadbane miejsce, z którym związane są również historie II wojny światowej. Tu było tzw. małe getto żydowskie. Niedaleko jest również Synagoga Nożyków.
Mój pradziadek prowadził zakład fotograficzny na ul. Chmielnej, a po zakończeniu wojny – w porzuconym wagonie tramwajowym przy obecnym Rondzie Dmowskiego. Rodzina nie opuściła stolicy, aż do tzw. Wypędzenia ludności z Warszawy w czasie Powstania Warszawskieo . Stąd znam wiele opowieści z czasów okupacji. Widzieli i uczestniczyli w podnoszeniu miasta z gruzów. Niektóre przekazy mówią o losach zwykłych ludzi, ale są nie mniej pasjonujące od tych znanych z kart książek i z Internetu.
identyfikator

Zawód, który wykonuję, fascynował mnie od lat. Przewodnicy z Warszawy to osoby, dla których nie ma miejsc, o których nie mogliby coś powiedzieć. Samodzielnie przechodząc ulicami miasta, możesz nie dowiedzieć się, że w danym miejscu mieszkał np. Melchior Wańkowicz czy Agnieszka Osiecka. Chęć dzielenia się z innymi wiedzą na temat zabytków sprawiła, że zostałem przewodnikiem. Ukończyłem specjalistyczny kurs w Warszawskim Oddziale Przewodników PTTK. Studiowałem też Psychologię Stosunków Międzykulturowych na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Lubię rozmawiać z ludźmi, poznawać ich punkt widzenia i pomagać zobaczyć coś więcej pod szarym tynkiem kamienic.
Każda wycieczka, którą prowadzę znaną trasą, jest inna. Bo przecież towarzyszą mi ciekawi świata ludzie, którzy często zadają pytania na interesujące ich tematy. Niektórzy goście przyjeżdżają z odległych krajów np. Japonii i fascynują się Fryderykiem Chopinem. Staram się jako przewodnik pracować w sposób elastyczny. Dopasowuję szlaki do zainteresowań słuchaczy.
Zabieram ich również w mniej znane i tajemnicze zakątki stolicy w takich dzielnicach jak Praga, Ochota, Żoliborz czy Mokotów. Tam znajduje się wiele przykładów zachowanej zabudowy przedwojennej.

Z radością witam na swoich wycieczkach uczniów szkół. Staram się, aby zobaczyli, że w towarzystwie przewodnika oprowadzanie po Warszawie jest fajne. Być może ktoś z nich kiedyś też będzie wykonywał taki zawód? Dzieci i młodzież potrafią słuchać, jeśli tylko się ich zainteresuje.
Z podobną pasją od lat uwieczniam Warszawę również na fotografii. Moje zdjęcia możecie zobaczyć na moim Blogu oraz przeczytać tam, mam nadzieję, ciekawe opowieści. Być może, któraś z nich będzie powodem, dla którego się spotkamy? Chętnie opowiem o kamienicy, w której mieszkał Eugeniusz Bodo lub gdzie znajduje się budynek Mykwy. 3–4 godziny wędrówek po Warszawie to tak naprawdę chwila, ale spędzona owocnie.

Do skorzystania z moich usług zapraszam również firmy. Jeśli organizują Państwo spotkanie służbowe lub sympozjum naukowe, to może warto w czasie przerwy pospacerować ze mną? Mogę zorganizować zwiedzanie dowolnej dzielnicy lub obiektu oraz pomóc wybrać restaurację.
Przygotowuję również wycieczki „szyte na miarę” polegające na tym, że Państwo mówią, co chcą zobaczyć, a ja nakreślam plan. Razem ruszamy na przygodę.
Dla osób, które cenią spokój, oferuję wycieczki w małej, bo zaledwie 2–3-osobowej grupie. Dzięki temu można poznać lepiej urocze zakątki miasta, dowiedzieć się więcej o tajemnicach, legendach i prawdziwej historii. Myślę, że każdy powinien chociaż raz w życiu zobaczyć stolicę z trochę innej perspektywy niż samochód lub ekran. Nawet mieszkańcy często nie wiedzą, że przechodzą obok domu, w którym mieszkał ktoś, o kim kiedyś czytali.

Kontakt:

Jeśli więc chcesz, aby po Warszawie oprowadzał Cię przewodnik, to zapraszam do kontaktu! Oprowadzam również po angielsku.

Telefon: 691-09-88-09
E-mail: info@klimatwarszawy.pl

   11057646_1033296743371978_5056330457326177147_n10408006_828368270531494_1141203443515975057_n

   Send article as PDF   
Pin It