Klimaty izraelskie: Neve Tzedek, najstarsza dzielnica Tel Awiwu

4neve-tzedekNeve Tzedek (po hebrajsku Dom Sprawiedliwości) to pierwsza żydowska dzielnica powstała poza obrębem murów arabskiego miasta Jaffy (dziś „starówki” Tel Awiwu). Osiedle założono w 1887 roku, kiedy miasto Tel Awiw jeszcze nawet nie istniało. Z inicjatywą założenia osady wyszedł farmaceuta Eleazar. Panować tu miały dużo lepsze warunki sanitarne niż w zatłoczonej Jaffie. Wcześniej na tych terenach rozpościerały się sady, ale ich arabscy właściciele odsprzedawali ziemie po korzystnych cenach. W latach 20. XX wieku zamieszkiwała tu żydowska inteligencja. Skojarzenia z warszawską Saską Kępą są chyba jak najbardziej właściwe.
Stoją tu budynki zarówno eklektyczne jak i modernistyczne. Najstarsze domy pochodzą z XIX wieku. Jeszcze niedawno okolica przypominała slums, obecnie to jedna z najdroższych dzielnic w mieście.  Sypiące się budynki odrestaurowano. Ulokowały się tu liczne galerie, restauracje i eleganckie butiki. Mieszkańcy protestują przeciwko przybliżającym się wieżowcom, co widać na niektórych zdjęciach. Psują one nieco sielski klimat Neve Tzedek.

 

6neve-tzedek5neve-tzedek 3neve-tzedek 2neve-tzedek 1neve-tzedek

3 Comments

  1. Modernizm odnowiony to jest to, ale nawet nie chcę wiedzieć, jak to wyglądało przed renowacją… fajne foty.

  2. Dzięki, gdzieniegdzie jeszcze widać rudery, ale niewiele, głównie prace remontowe. W tym roku mieliśmy już zarezerwowaną kwaterę w tej dzielnicy, ale właścicielka okazała się być zbyt dziwna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *