Klatka schodowa na Placu Zbawiciela

1plac-zbawicielaMoje ostatnie odkrycie – klatka schodowa w jednej z trzech socrealistycznych kamienic z kolumnadami przy Pl. Zbawiciela. Jest to obszar tzw. MDM II, obejmującego teren pomiędzy Pl. Zbawiciela, a Pl. Unii Lubelskiej. Początkowo planowano tu jednolity zespół budynków, postulując wyburzenie kamienic i kościoła. Planów jednak w pełni nie zrealizowano.
Kościół to najważniejszy obiekt przy placu, góruje nad okoliczną zabudową (został zrekonstruowany po wojnie). Jedna z trzech przedwojennych kamienic (ta z barem Corso) jest w fatalnym stanie. Drugą (Renaissance) zburzono zostawiając ścianę frontową, po czym odbudowano i nadbudowano szklanymi piętrami. Trzecią (Metodyści) przebudowano i pozbawiono dekoracji po wojnie. Plac Zbawiciela to architektura z końca XIX, początku XX, połowy XX i początku XXI wieku. Typowy stołeczny miszmasz i historia Warszawy w pigułce. Co do klatki schodowej, mamy tu nietypowe rozwiązanie: na każdym piętrze klatki schodowej ściana pokryta luksferami, a za nimi ogólnodostępny balkon.
7plac-zbawiciela 6plac-zbawiciela 5plac-zbawiciela 4plac-zbawiciela 3plac-zbawiciela 2plac-zbawiciela 1plac-zbawiciela 8plac-zbawiciela
10plac-zbawiciela 1godzina-w
   Send article as PDF   
Pin It

2 thoughts on “Klatka schodowa na Placu Zbawiciela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *