Klatki schodowe na Placu Zbawiciela

Każdemu mieszkańcowi Warszawy znana jest Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Jest ikoną architektury socrealizmu. Wnętrza budynków kryją ciekawe klatki schodowe. Pokazane tutaj, znajdują się w trzech blokach z kolumnadami przy Placu Zbawiciela. Dokładnie jest to obszar tzw. MDM II, obejmującego teren pomiędzy Placem Zbawiciela, a Placem Unii Lubelskiej.

Początkowo planowano tu jednolity zespół budynków, postulując wyburzenie kamienic i kościoła. Planów jednak w pełni nie zrealizowano. Kościół to najważniejszy obiekt przy placu, góruje nad okoliczną zabudową (został zrekonstruowany po wojnie). Jedna z trzech przedwojennych kamienic (ta z barem Corso) jest w fatalnym stanie. Drugą (Renaissance) zburzono zostawiając ścianę frontową, po czym odbudowano i nadbudowano szklanymi piętrami. Trzecią (Metodyści) przebudowano i pozbawiono dekoracji po wojnie.

Plac Zbawiciela to architektura z końca XIX, początku XX, połowy XX i początku XXI wieku. Typowy stołeczny miszmasz i historia Warszawy w pigułce. Co do klatki schodowej, mamy tu nietypowe rozwiązanie: na każdym piętrze ściana pokryta luksferami, a za nimi ogólnodostępny balkon.

 

2 Comments

  1. Mega klatka schodowa!!! Mogę wiedzieć gdzie dokładnie (adres) sie znajduje?

  2. Pewnie 🙂 To jest Plac Zbawiciela 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *