Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAdres: ulica Grójecka 38

Data budowy: 1911-1914 / 1927-1939 / 1945-1960

Projekt: Oskar Sosnowski

Styl: modernizm

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny projektu Oskara Sosnowskiego powstał w latach 1910-1939. Zaprojektowany został w formie trójnawowej bazyliki z wieżą frontową o półkoliście zamkniętym prezbiterium i kaplicami bocznymi imitującymi transept, czyli prostopadłą nawę do osi kościoła znajdującą się pomiędzy prezbiterium a resztą budowli. Wieża posiada cztery kondygnacje, każda kolejna ma nieco mniejszy rzut od poprzedniej. Pierwotnie planowano nakrycie jej ostrołukowym hełmem, do tej pory tego jednak nie zrealizowano. Kościół uznawany jest przez historyków architektury za doskonąłą syntezę romanizmu. Odnajdziemy tu podobieństwa do kilku polskich kościołów z tego okresu. Nigdy nie dokończona wieża przypomina jednak gotycką Bazylikę Mariacką w Gdańsku.

W czasie wojny świątynia została poważnie uszkodzona. Zniszczone zostały witraże autorstwa H. Bardzińskiej oraz dachy. Budowla utraciła niemal cały wystrój wnętrz. Spłonęła również drewniana wieża, w której znajdowały się dzwony przeznaczone do Świątyni Opatrzności Bożej. Odbudowa miała miejsce w latach 1945-1960.

We wnętrzach znajdują się m.in.: belka tęczowa z krzyżem, ołtarz przedsoborowy z marmuru (proj. arch. Jan Zachwatowicz), ambona z płaskorzeźbami (proj. ks. M. Węglewicz), stacja Drogi Krzyżowej (wyk. Franciszek Maciak), płaskorzeźba Serca Pana Jezusa z białego marmuru (wyk. Zofia Trzcińska-Kamińska), ołtarzyk z obrazem Miłosierdzia Bożego oraz ołtarz posoborowy z białego marmuru. W Kaplicy Najświętszego Sakramentu znajdują się współczesne polichromie nawiązujące do iluminacji średniowiecznych ksiąg.

Kościół uznawany jest za najwybitniejsze dzieło polskiego modernizmu bazującego na formach historycznych.

Źródło:

Zieliński Jarosław: Ochotnicy na spacer : Przewodnik po Ochocie. Warszawa: Veda, 2010, s. 82–83. ISBN 978-83-61932-22-2.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

www.pdf24.org    Send article as PDF   
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *