Memoriał Wolnego Słowa

Memoriał Wolnego Słowa to inicjatywa upamiętniająca podziemny ruch wydawniczy działający w latach 1976-1989. Jego działalność to fenomen w skali światowej. Do momentu zniesienia cenzury, w drugim obiegu ukazało się ponad 5500 czasopism oraz tysiące książek. Przypuszcza się, że nawet 100 tysięcy osób miało stały kontakt z takimi publikacjami, a do 250 tysięcy czytało je sporadycznie. Memoriał powstał przy Skwerze Wolnego Słowa, powstałego w wyniku przebudowy bezdusznego parkingu na tyłach BGK przy ulicy Mysiej. Lokalizacja nie jest przypadkowa: w latach PRL pod numerem 5 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Stworzenie tego miejsca pamięci jest inicjatywą Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego. Powstał komitet, ogłoszono konkurs, zebrano pieniądze i proszę – mamy bardzo ciekawe miejsce, które często pokazuję zagranicznym turystom. Ustawiono tu ławki, posadzono nową zieleń, dokoła świetna architektura z kilku epok i memoriał, który robi ogromne wrażenie.

Najważniejszym elementem całego założenia jest czarna linia biegnąca od Nowego Światu do wejścia do dawnej siedziby urzędu cenzury. Symbolizować ma czarną linię, którą cenzor zakrywał niechciane fragmenty tekstów zgłaszanych do publikacji. Zaczyna się bliżej siedziby KC PZPR skąd kierowano cenzurą. W okolicy Mysiej 5 unosi się w górę, co ma symbolizować uwolnienie słowa. Prosta, a zarazem piękna forma. W Warszawie jest wiele bardzo dosłownych pomników, a mnie osobiście brakuje symbolicznych.

Ciekawe, że niemal każdy skręcający tu z Nowego Światu w naturalny sposób podąża czarną linią. W ciągu kilku minut widziałem tu pieszych, rowerzystów, a nawet deskorolkarzy. Bliżej Brackiej stoi szklana tablica, na której widnieje cytat:
 

„Wyjątkowym szczęściem

tych czasów jest to,
że wolno myśleć swobodnie,
a to, co się myśli

– wypowiadać.”

Świetnym pomysłem było opracowanie tekstu, pełen cytat dostrzeżemy jedynie stojąc na wprost. W momencie oddalania się w bok, niektóre słowa znikają za ciemną linią, rewelacja!

10skwer-wolnosci-slowa 9skwer-wolnosci-slowa 7skwer-wolnosci-slowa 5skwer-wolnosci-slowa 3skwer-wolnosci-slowa 2skwer-wolnosci-slowa 6skwer-wolnosci-slowa 4skwer-wolnosci-slowa
   Send article as PDF   
Pin It

2 thoughts on “Memoriał Wolnego Słowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *