Wolność na Skwerze Wolnego Słowa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Memoriał Wolnego Słowa to inicjatywa upamiętniająca podziemny ruch wydawniczy działający w latach 1976-1989. Jego działalność to fenomen w skali światowej. Do momentu zniesienia cenzury, w drugim obiegu ukazało się ponad 5500 czasopism oraz tysiące książek. Przypuszcza się, że nawet 100 tysięcy osób miało stały kontakt z takimi publikacjami, a do 250 tysięcy czytało je sporadycznie. Memoriał powstał na Skwerze Wolnego Słowa, utworzonym (!) na miejscu bezdusznego parkingu na tyłach BGK przy ulicy Mysiej. Lokalizacja nie jest przypadkowa: w latach PRL pod numerem 5 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
Pomysł budowy pomnika pochodzi od Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego. Powstał Komitet, ogłoszono konkurs, zebrano pieniądze i proszę – mamy wspaniałe miejsce w centrum Warszawy, w którym każdy może czuć się swobodnie. Dużo miejsc do siedzenia, nowa zieleń, świetna architektura z kilku epok i memoriał, który nie pozostawia obojętnym. Przypomina o pięknej choć dramatycznej historii, ale bez patosu.
Najważniejszym elementem pomnika jest czarna linia biegnąca od Nowego Światu, aż w okolice wejścia do dawnej siedziby urzędu cenzury. Symbolizować ma czarną kreskę, którą cenzor zamalowywał niechciane fragmenty tekstów. Zaczyna się bliżej siedziby KC PZPR skąd kierowano cenzurą. W okolicy Mysiej 5 unosi się w górę, co ma symbolizować uwolnienie słowa. Prosta, a zarazem piękna formuła. Bardzo mi brakuje w Warszawie pomników symbolicznych, dlatego uważam, że jest się z czego cieszyć. Ciekawe, że niemal każdy skręcający tu z Nowego Światu w naturalny sposób podąża czarną linią. W ciągu 5 minut widziałem tu pieszych, rowerzystów, a nawet deskorolkarzy. Bliżej Brackiej stoi szklana tablica, na której widnieje CYTAT Z TACYTA (:
 
„Wyjątkowym szczęściem

tych czasów jest to,
że wolno myśleć swobodnie,
a to, co się myśli

– wypowiadać.”

10skwer-wolnosci-slowa 9skwer-wolnosci-slowa 7skwer-wolnosci-slowa 5skwer-wolnosci-slowa 3skwer-wolnosci-slowa 2skwer-wolnosci-slowa 6skwer-wolnosci-slowa 4skwer-wolnosci-slowa
Pin It

2 thoughts on “Wolność na Skwerze Wolnego Słowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *